UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

DİYARBAKIR KALESİ VE HEVSEL BAHÇELERİ KÜLTÜREL PEYZAJ ALANI Hakkında Basın Açıklaması

10.11.2015

Bilindiği üzere, “Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı”, 2015 yılında Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşen 39. UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye’nin 14. miras alanı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir.

Çağlar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan “Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı”, gerek Diyarbakır Kalesi ve Surları gerekse Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi ile kültürel ve doğal mirasımızın izlerini üstün evrensel değeriyle günümüzde de taşımaktadır. Toplumsal belleğimizin ve kolektif hafızamızın önemli unsurlarından biri olan bu güzide Miras Alanımızın 1. Tampon Bölgesi olan Sur İlçesi’nin Suriçi Bölgesi’ndeki özgün sokak dokusu ile Şeyh Mutahhar Camisi’ne ait Dört Ayaklı Minare, Fatih Paşa Cami (Kurşunlu Cami), Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Paşa Hamamı gibi tarihî yapıların tahribata maruz kaldığını, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı Yönetim Başkanlığı tarafından UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’na iletilen durum tespit raporlarından, Devletimizin yetkililerinin açıklamalarından ve basına yansıyan çeşitli hareketli ve hareketsiz görsellerden büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Bütün Doğal ve Kültürel Miraslarımız için olduğu gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı dinî ve tarihî özellikleriyle ortak hafızamızı oluşturan bu miras alanımızın da insanlığın ortak mirası olarak gelecek nesillere her türlü tahribata karşı korunarak aktarılması ve miras değerlerimizin sürdürülebilirliği için UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak her türlü bilimsel ve danışsal desteği vermeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile saygıyla paylaşırız.

Bu açıklama dışında Basında yer alan paylaşımlar, UTMK'nın danışmanlık rolüne uygun olarak, her hangi bir miras alanının Dünya Miras Listesine alınmasına, Tehlike Altındaki Miras Listesine kaydırılmasına ve Listeden tamamen çıkarılmasına yönelik, UNESCO prosedür ve uygulamaları hakkında yapılan bilgilendirmelerden derlenmiş yorumlardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU