UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi

11.10.2019

UNESCO’nun küresel önceliklerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği ile UNESCO’nun eğitim ve doğa bilimleri sektörleriyle ilişkili olarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi işbirliğinde 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de kız çocuklarının eğitimine yönelik STEM Okul Projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 6. ve 7. sınıfta okuyan Türk ve Suriyeli 200 kız öğrenciye fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında iki gün süren eğitim verildi.  

Etkinliğe UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu temsilen UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep KARAHAN USLU, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkan Vekili Özlem BOZKURT GEVREK, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyeleri Prof. Dr. Aylin GÖRGÜN BARAN, Emine ERDEM, Doç. Dr. R. Arzu KALEMCİ ve UNESCO Uzmanı Şule ÜRÜN katıldı.  

Etkinliğin açılış bölümünde L’ORÉAL-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenekler Ödülü 2018 yılı sahibi İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu SAĞ tarafından kız çocuklarına ilham veren bir sunum gerçekleştirildi. İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Devrim AKGÜNDÜZ ve beraberindeki akademisyenlerce iki gün süren STEM eğitimi verildi.

Öğrencilere katılım belgelerinin takdim edildiği Dünya Kız Çocukları Günü olan 11 Ekim 2019 tarihindeki kapanış bölümüne UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyetinin yanı sıra; Kocaeli Valisi Hüseyin AKSOY, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül ÖZKAN YAVUZ ve aynı zamanda UTMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyesi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser USTAOĞLU, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar ÇAKMAK, İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi akademisyenleri, yerel yöneticiler, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.  

Program kapsamında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyeti tarafından Kocaeli Valisi Hüseyin AKSOY ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar ÇAKMAK makamlarında ziyaret edilerek, ev sahipliği için teşekkür edildi ve UNESCO konularında istişarede bulunuldu.


first img first img first img first img first img first img first img