UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, TÜRKPA bünyesinde gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Miras Yasama Uyumlaştırma Çalıştayına katıldı.

31.10.2019

30-31 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ev sahipliğinde ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Hukuk İşleri ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu bünyesinde “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması ve Turizm Alanında Ortak Mevzuat Geliştirilmesi” konulu Yasama Uyumlaştırma Çalıştayı gerçekleşti.

Ev sahipliğini İstanbul Milletvekili Sayın İsmet UÇMA’nın üstlendiği, açılış konuşmalarını Eskişehir Milletvekili Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI, TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek MAMAYUSUPOV, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Sayın Günay EFENDİYEVA ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un yaptığı toplantıya, UTMK’dan SOKÜM Mevzuatına İlişkin Alt Çalışma Grubu Başkanı Sayın Prof. Dr. Dilaver DÜZGÜN’ün yanı sıra TÜRKPA Genel Sekreterliği, Üyesi Ülke temsilcileri, akademisyenler ve ilgili Bakanlık uzmanları katıldı.

Prof. Dr. Nabi AVCI’nın yönettiği birinci oturumda somut olmayan kültürel mirasın tanımı ve SOKÜM üzerine yapılan/yapılması planlanan uluslararası çalışmalar gündeme geldi. TÜRKPA Genel Sekreteri Sayın MAMAYUSUPOV’un yönettiği ikinci oturumda ise SOKÜM üzerine kanun yasa tasarısı süreci, sorunları ve çözümleri üzerine istişarelerde bulunuldu. Çalıştay, Turizm Yasa Taslağının görüşülmesi ve katılımcıların teklif üzerine görüş ve önerileriyle son buldu.

Çalıştay çıktıları dikkate alınarak hazırlanacak, “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması” ve “Turizm” konulu model yasa taslaklarının Hukuk İşleri ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu'na sunulacağı bildirildi.

 


first img first img first img first img

Diğer Haberler

Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah’ın Güncel Durumu İstişare Toplantısı 2020 Çevrimiçi Yaz Eğitimi Programı Kapanış ve Sertifika Töreni Pandemi döneminde Ulusal ve Uluslararası Doğa Koruma Çalışmaları ve diğer UNESCO Programları ile bağlantıları konulu Webinar UTMK 2020 Çevrimiçi Yaz Eğitimi Programının İkinci Dönemi Başladı UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Birinci Müsteşarı Berlan Pars ALAN’ın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu Ziyareti Kula-Salihli UNESCO Küresel Jeoparkı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Görüntülü Toplantısı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Çevrimiçi İstişare Toplantısı Pandemi döneminde Türkiye’de Su ve Sulak Alanların durumu; 2020 Su ve İklim Değişikliği Raporu Çerçevesinde Değerlendirmeler Toplantısı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Özgül ÖZKAN YAVUZ’u Ziyareti SOKÜM SANAL YAZ OKULU UTMK 2020 Çevrimiçi Yaz Eğitimi Başladı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un EBA TV’de Öğretmenler için Semineri SOKÜM SANAL YAZ OKULU BAŞLADI Kilis Valisi Recep SOYTÜRK, Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi DÜLGER ve Ahmet Salih DAL’ın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyareti Türkiye’nin UNESCO’da Yeni Başarısı Çocukların 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Resimleri