UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UTMK Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ Âşıklar Kahvesi Etkinliğine Katıldı.

5.11.2019

Yapı Kredi Yayınları 2019 yılında Anadolu’nun âşıklık geleneğini konu edinen Ursula Reinhard ve Tiago de Oliveira Pinto’nun “Türk Âşık ve Ozanları” ile Yıldıray Erdener’in “Kars’ta Çobanoğlu Kahvehanesi’nde Âşık Karşılaşmaları – Âşıklık Geleneğinin Şamanizm ve Sufizmle Olan Tarihsel Bağları” adlı iki kitap yayımladı. Yapı Kredi Yayınları bahse konu kitapların yayımlanması ve Âşıklık Geleneğinin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine kaydının onuncu yılı dolayısıyla 5 Kasım 2019 tarihinde Loca’da “Âşıklar Kahvesi” adlı bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik YKY Editörü Sabri KOZ’un moderatörlüğündeki panelle başladı. Panelde UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Nail TAN, Prof. Dr. Işıl ALTUN, Hayrettin İVGİN ve Dr. Süleyman ŞENEL âşıklık geleneğini ve âşık kahvelerini çeşitli boyutlarıyla ele alan konuşmalar gerçekleştirdiler.

Etkinlik, katılımcılar tarafından Kars, Erzurum, Sivas başta olmak üzere Türkiye’nin diğer pek çok şehrinde devam eden âşıklık geleneğinin İstanbul’da da yeniden canlandırılması ve toplumun âşık kahvehanelerine olan ilgisinin arttırılması gibi yönleriyle yararlı bulundu.

Akademisyenlerin yanı sıra geleneğin temsilcilerinin ve icracılarının da bulunduğu etkinlik katılımcılardan ve konuklardan büyük ilgi gördü. Konuşmalardan sonra sahne alan Âşık  Nuri Çırağı, Âşık Ali Rıza Ezgi, Âşık Ahmet Poyrazoğlu ve Âşık Mürsel Sinan, hoşlama, atışma ve koşma türlerine örnekler verdiler. Atışmalarda Nail TAN, Hayrettin İVGİN ve Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ayak verdi. OĞUZ’un “İl dedi, gül dedi çağlar boyunca/İnsanlık mirası oldu âşıklar” şeklinde verdiği ayak üzerine âşıklar sorunlarını, devletten ve UNESCO’dan beklentilerini doğaçlama olarak dile getirdiler.  


first img first img first img first img

Diğer Haberler

Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah’ın Güncel Durumu İstişare Toplantısı 2020 Çevrimiçi Yaz Eğitimi Programı Kapanış ve Sertifika Töreni Pandemi döneminde Ulusal ve Uluslararası Doğa Koruma Çalışmaları ve diğer UNESCO Programları ile bağlantıları konulu Webinar UTMK 2020 Çevrimiçi Yaz Eğitimi Programının İkinci Dönemi Başladı UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Birinci Müsteşarı Berlan Pars ALAN’ın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu Ziyareti Kula-Salihli UNESCO Küresel Jeoparkı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Görüntülü Toplantısı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Çevrimiçi İstişare Toplantısı Pandemi döneminde Türkiye’de Su ve Sulak Alanların durumu; 2020 Su ve İklim Değişikliği Raporu Çerçevesinde Değerlendirmeler Toplantısı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Özgül ÖZKAN YAVUZ’u Ziyareti SOKÜM SANAL YAZ OKULU UTMK 2020 Çevrimiçi Yaz Eğitimi Başladı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un EBA TV’de Öğretmenler için Semineri SOKÜM SANAL YAZ OKULU BAŞLADI Kilis Valisi Recep SOYTÜRK, Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi DÜLGER ve Ahmet Salih DAL’ın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyareti Türkiye’nin UNESCO’da Yeni Başarısı Çocukların 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Resimleri