UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO ve Zanzibar Hükûmeti, Dünya Mirası Varlığı Olan Stone Town’un İyileştirme Sürecinde İş Birliği Yapacak

22.1.2021

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti temsilcilerinin, Zanzibar Devlet Başkanı Dr. Hüssein Ali Mwinyi’nin, Darüsselam UNESCO Ofisi Başkanı ve UNESCO Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Temsilcisi Tirso Dos Santos’un katılımlarıyla 13 Ocak’ta bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda, 25 Aralık 2020’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Stone Town şehrinde bulunan “Harikalar Evi” olarak da bilinen “Beit-al-Ajaib” tarihi binasının çökmesi sebebiyle acil müdahalenin gerekliliği üzerinde durulmuştur.

Harikalar Evi, Zanzibar’da bulunan Stone Town’un sembolik bir yapısıdır. Aynı zamanda, 2000 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilerek Dünya Mirası Alanı olan Stone Town’un önde gelen bir unsurudur.

Toplantı sırasında Dos Santos, UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in binaya verilen zararı değerlendirme, bina iyileştirme süreci için bir yol haritası geliştirme ve Stone Town’un sahip olduğu Dünya Mirası Varlığının tamamının korunması için Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti’ni destekleme taahhüdünü iletmiştir.

Bu aydan itibaren UNESCO, Dünya Anıtlar Fonu (WMF) ve Küresel Miras Fonu (GHF) ile ortaklaşa çalışarak, Harikalar Evi’nin zararının boyutunu değerlendirmek ve iyileştirme sürecine yönelik bir yol haritası oluşturmak için üç teknik görevlinin gönderileceğini kabul edilmiştir. İlk görevlendirme, iyileştirme süreci için binanın yapısıyla ilgili 3 boyutlu bir veri koleksiyonu gerçekleştirmek üzere Cape Town Üniversitesi’nden (Zamani Projesi) uzmanların çalışmalarından oluşacaktır. Bu çalışmayı, yapısal hasarın yerinde değerlendirmesini yapmak için dört mimar ve yapı mühendisinden oluşan bir ekip takip edecektir. Üçüncü görevlendirme, doğası gereği tavsiye niteliğinde olacak ve Dünya Mirası Varlığının koruma durumunu genel olarak değerlendirecek, acil durum koruma önlemleri ile uzun vadeli koruma ve yönetim ihtiyaçları için bir yol haritası önerecektir. Bu görevlendirme, UNESCO Dünya Mirası Merkezi temsilcileri ve Dünya Mirası Komitesi Danışma Organları olan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Restorasyon Çalışmaları Uluslararası Araştırma Merkezi ( ICCROM) tarafından yürütülecektir.

Ayrıca Dos Santos tarafından “Bu acil durum değerlendirme görevlendirmelerinin ardından UNESCO, Harikalar Evi’nin restorasyonunu ve Zanzibar Dünya Mirası Alanındaki Stone Town’un korunmasını sağlamak için Umman Sultanlığı’nın ve Devrimci Zanzibar Hükûmeti’nin yakın çalışmaya devam edeceği” görüşmenin sonunda aktarılmıştır.

Toplantıda UNESCO Temsilcisi, Harikalar Evi’nin çöküşünde hayatını kaybeden iki kişinin ailelerine taziyelerini iletmiş ve yaralıların da bir an önce iyileşmelerini dilemiştir.

Zanzibar’ın Stone Town’u, Doğu Afrika’da bulunan Swahili kıyı ticaret kentlerinin seçkin bir örneğidir. Bununla birlikte, Stone Town bin yıldan fazla bir süredir; Afrika, Arap Bölgesi, Hindistan ve Avrupa kültürlerinin farklı unsurlarının uyumlu kültürel kaynaşmasını bünyesinde barındırmaktadır. Sultan Barghash tarafından inşa edilen ve büyük bir tören sarayı olan Harikalar Evi, kasabanın 18. ve 19. yüzyıl kent simgelerinden biridir.

Bu yazı https://en.unesco.org/news/unesco-and-zanzibar-cooperate-rehabilitation-stone-town-zanzibar-world-heritage-property adresinden alınmıştır.