UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

MAB Genç Bilim İnsanları Ödülleri 2023 Başvuruları

14.2.2023

MAB Genç Bilim İnsanları Ödülleri (Young Scientist Awards - YSA), UNESCO’nun İnsan ve Biyosfer (Man and the Biosphere - MAB) Programı kapsamında disiplinler arası araştırma yürüten genç araştırmacıların biyosfer rezervleri kapsamındaki çalışmalarını teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Biyosfer Rezervleri Lima Eylem Planı (Lima Action Plan - LAP) ve ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDGs) doğrultusunda MAB Genç Bilim İnsanları Ödülü güncel seçim koşulları İnsan ve Biyosfer Programı Uluslararası Koordinasyon Konseyi’nin (MAB - ICC) 12 -15 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen 29. Oturumunda kabul edilmiştir.

MAB ICC’nin 29. oturumundan itibaren “Başvuru sahiplerinin Lima Eylem Planı'nın önceliklerini dikkate almaları ve başvurularında araştırmalarının Lima Eylem Planı'nın araştırmayla ilgili eylemlerine ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına nasıl katkıda bulunduğunu belirlemeleri” şiddetle tavsiye edilmektedir.

Ayrıca 2022 yılında Monako Prensliği ve UNESCO, biyosfer rezervlerindeki deniz, ada ve kıyılara odaklanan çalışmalara 2023 döneminde 5 ek ödül verilmesi üzerine anlaşmaya varmıştır. Bu kapsamda bu alandan araştırma önerilerinin sunulması da teşvik edilmektedir.

Başvuracak adayların son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olması beklenmektedir. Ödül programı kapsamında öncelik biyosfer rezervlerindeki projelere ve gelişmekte olan ülkelerden yapılan başvurulara verilmektedir. Gelişmiş ülkelerden başvuracak adaylar sadece gelişmekte olan ülkelerden ortak partnerlerle çalışmaları halinde değerlendirmeye alınmaktadır.

Ödüle ilişkin başvuruların MAB Sekretaryasına iletilmeden önce her ülkenin MAB Ulusal Komitesi tarafından onaylanması gerekmektedir. MAB Ulusal Komitesinin olmadığı veya işlevsel olmadığı ülkelerde başvurular UNESCO Millî Komisyonlarının onayı ile MAB Sekretaryasına iletilmektedir.

Başvuruların MAB Sekretaryasına iletilmesi için son tarih 31 Mart 2023’tür.  Millî Komisyonumuzun başvuruları değerlendirebilmesi ve belirtilen tarihte MAB Sekretaryasına iletebilmesi için başvuru evraklarının 13 Mart 2023 gece yarısına kadar Millî Komisyona iletilmesi beklenmektedir. Bu tarihten sonra iletilen başvurular dikkate alınmayacaktır.

MAB Genç Bilim İnsanları Ödülleri 2023 başvuru formu, amaçları, seçim kriterleri ve başvuru sürecine ilişkin detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

 

İngilizce başvuru formu için tıklayınız.


Fransızca başvuru formu için tıklayınız.


İngilizce kriterler ve amaçlar için tıklayınız.


Fransızca kriterler ve amaçlar için tıklayınız.


Detaylı bilgi için: https://www.unesco.org/en/man-andbiosphere/young-scientists