UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Moldova’da Türkiye-Moldova Geleneksel Ortak Mutfak Kültürü Projesi Kapsamında Bildiri Sunumları Gerçekleştirildi

9.5.2023

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve UNESCO Moldova Millî Komisyonu iş birliğiyle 5 Mayıs 2023 tarihinde Moldova’da Türkiye-Moldova Geleneksel Ortak Mutfak Kültürü Projesi kapsamındaki alan araştırması bildirilerinin sunulduğu bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Program Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Uygar Mustafa SERTEL, UTMK Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ, Moldova Cumhuriyeti Millî Komisyonu Genel Sekreteri Constantin RUSNAC, Moldova Kültür Bakanlığı Bakan Vekili Andrei CHISTOL ve Kültürel Miras Enstitüsü Direktörü Dr. Ion URSU’nun açılış konuşmalarıyla başlamıştır.

Ardından Türkiye’den UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyeleri Doç. Dr. Evrim ÖLÇER ÖZÜNEL ve Doç. Dr. Selcan GÜRÇAYIR TEKE, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adem KOÇ, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilek TÜRKYILMAZ, Dr. Öğr. Üyesi Gözde TEKİN, Dr. Öğr. Üyesi Tuna YILDIZ ve Arş. Gör. Kadirhan ÖZDEMİR’den oluşan heyet ve Moldova heyetinde yer alan Prof. Dr. Evdochia SOROCEANU, Doç. Dr. Natalia GRĂDINARU ve Doç. Dr. Victor COJUHARİ, Doç. Dr. Ecaterina COJUHARİ, Dr. Emilia BANCOVA bildiri sunumlarını gerçekleştirmiştir.

Heyet, 6 Mayıs 2023 tarihinde ise Gagavuz Yeri’nde düzenlenen ve 2017 yılından UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedilen Hıdırellez unsuru kapsamındaki şenliğe katılım sağlamıştır.

 


first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img