UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Duyuru

UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı 2023 Yılı Başvuruları

18.5.2023

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı, politika diyaloğunu ve üye şehirlerarasında ikili öğrenmeyi; bağlantılar kurarak, ilişkileri destekleyerek, kapasite geliştirmeye olanak sağlayarak ve öğrenen şehirler inşa etme sürecinin güçlendirilmesi için araçlar geliştirerek, Ağa dâhil şehirlerde hayat boyu öğrenme uygulamalarını desteklemekte ve geliştirmektedir.

76 ülkeden 294 şehir UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağında yer almaktadır. Bu şehirler uluslararası politika diyaloğundan, eylem araştırmalarından, kapasite geliştirmeden, karşılıklı öğrenmeden ve hayat boyu öğrenmenin teşvik edilmesi için gerekli “Öğrenen Şehir” yaklaşımlarından etkin bir şekilde yararlanmayı amaçlamaktadırlar.

UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı 2023 Yılı Başvuru Süreci:

  • Başvuru niyeti bulunan şehirlerimizin başvuruları dosyalarını hazırlama süreçlerinde ve başvuru formlarını iletirken Millî Komisyonumuzla iletişime geçmeleri önemle tavsiye edilmektedir. UNESCO Öğrenen Şehirler Ağına yapılacak başvurularda Millî Komisyonun resmi onayının bulunması zorunludur.

 

  • 1 Nisan 2023 tarihinde başlayan başvuru süreci 31 Mayıs 2023 tarihinde sonlanacaktır. Aday şehirler başvuru formlarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonuna (webmaster@unesco.org.tr )  ve ayrıca bir kopyası UNESCO Yaşam Boyu Öğrenme Enstitüsündeki (UIL) UNESCO GNLC   (learningcities@unesco.org) koordinasyon ekibine e-posta yoluyla gönderilmelidir. Millî Komisyonlar, başvuruyu onaylamak için gerekirse şehirden ek belge talep etme hakkına sahiptir.
  • Son gönderme tarihinden sonra iletilen, tamamlanmamış ve farklı formatta gönderilmiş başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • 2023 Başvuru Döneminde her ülkeden, en fazla 3 şehrin başvurusu Millî Komisyon onayıyla UNESCO’ya gönderilecektir.
  • UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına girmeye hak kazanan şehirler 2023 yılının Ekim ayı içerisinde açıklanacaktır.

Başvuru sahibi şehirler, UNESCO GNLC websitesinde (https://www.uil.unesco.org/en/learning-cities/members/become-member) bulunan başvuru formunu doldurmalıdır. Form elektronik ortamda doldurulmalı ve Belediye Başkanının imzasını içermelidir.

2023 yılı başvuru çağrısı için daha fazla bilgi http://uil.unesco.org/lifelong-learning/learning-cities  adresinde yer almaktadır.

*İlçe belediyelerimiz UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına başvurması mümkün olamamaktadır.