UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO 2024-2025 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri UNESCO 42. Genel Konferansında kabul edildi.

9.11.2023

UNESCO 42. Genel Konferansı İdari ve Mali İşler (APX) Komisyonu’nda 2024-2025 yılı için 53 Anma ve Kutlama Yıl Dönümü kabul edildi. Bu kapsamda, 2024 yılı için ülkemizin önerisi ve Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan Türkmenistan ve Özbekistan’ın desteğiyle Divanu Lügati’t Türk’ün 950. Yıl Dönümü”; ülkemizin önerisiyle ve Özbekistan ortaklığında “Ali Kuşçu’nun Vefatının 550. Yıl Dönümü” ve yine ülkemizin önerisiyle ve Almanya’nın ortaklığında “Fuat Sezgin’in Doğumunun 100. Yıl Dönümü” UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı.

UNESCO 42. Genel Konferansında kabul edilen yıl dönümleri aşağıdadır:

1. Kimya Doktoru, doğa ve insan haklarının aktif savunucusu Yolanda Ortiz’in doğumunun 100. Yıldönümü (Arjantin’in önerisi)

2. Film yapımcısı Sergei Parajanov’un (Parajanyan) doğumunun 100. yıldönümü (Ermenistan, Gürcistan ve Ukrayna’nın ortak önerisi, Kıbrıs, Fransa, İtalya, Lübnan ve Polonya’nın desteğiyle)

3. Şarkıcı, söz yazarı ve aktör Charles Aznavour’un (Shahnour Vaghinag Aznavourian) doğumunun 100. yıldönümü (Andorra, İtalya, Lüksemburg, Monako, Portekiz, Senegal ve UNESCO Frankofon Grubu’nun desteğiyle Ermenistan ve Fransa’nın ortak önerisi)

4. Mimar Ajami Nahçıvani’nin 900. doğum yıldönümü (Azerbaycan’ın önerisi, Türkiye ve Türkmenistan’ın desteğiyle)

5. Yazar Vasily Vladimirovich Bykov’un (Vasil Uladzimiravič Bykaŭ) doğumunun 100. yıldönümü (Belarus’un önerisi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Federasyonu ve Tacikistan’ın desteğiyle)

6. XIX. yüzyılda Petar Beron tarafından yayınlanan bir Bulgar kültürel başarısı olan ilk yeni Bulgarca ders kitabı "The Fish Primer "in yayınlanmasının 200. yıldönümü (Bulgaristan’ın önerisi, Fransa ve Romanya’nın desteğiyle)

7. Amílcar Cabral’ın 100. yıldönümü: İnsan ve evrensel çalışmaları (Cape Verde’nin önerisi, Mozambik ve Senegal’in desteğiyle)

8. Liu Hui’nin doğumunun 1800. yıldönümü (Çin’in önerisi, Azerbaycan ve Kore Cumhuriyeti’nin desteğiyle)

9. Alfredo Guevara Valdés’in doğumunun 100. yıldönümü (Küba’nın önerisi)

10. Besteci Bedřich Smetana’nın doğumunun 200. yıldönümü (Çekya’nın önerisi, Avusturya, Almanya ve İsveç’in desteğiyle)

11. Lubumbashi Üniversitesi’nin (UNILU) kuruluşunun 50. yıldönümü (Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin önerisi)

12. Tıp eğitimi alan ilk Ekvatorlu kadın, feminist ve kadın hakları savunucusu Matilde Hidalgo Navarro’nun ölümünün 50. Yıldönümü (Ekvator)

13. Şarkıcı, aktris, ırkçılık karşıtı aktivist ve Fransız Direnişi üyesi Joséphine Baker’ın ölümünün 50. yıldönümü (Fransa’nın önerisi, Belçika, İtalya, Monako, Fas ve Portekiz’in desteğiyle)

14. Filozof Immanuel Kant’ın doğumunun 300. yıldönümü (Almanya’nın önerisi)

15. Antropolog ve yazar Suzanne Comhaire-Sylvain’in ölümünün 50. yıldönümü (Haiti’nin önerisi, Küba, Etiyopya ve Gabon’un desteğiyle)

16. Macar Bilimler Akademisi’nin kuruluşunun 200. yıldönümü (Macaristan’ın önerisi, Polonya, Slovakya ve Slovenya’nın desteğiyle)

17. Macaristan’daki ilk anaokullarının kurucusu Teréz Brunszvik’in doğumunun 250. yıldönümü (Macaristan’ın önerisi, Polonya, Slovakya ve Slovenya’nın desteğiyle)

18. Filozof, sosyal reformcu ve seçkin ruhani lider Srimad Bhakti Siddhanta SaraswatiGoswami Prabhupada’nın doğumunun 150. yıldönümü (Hindistan’ın önerisi, Küba, Kazakistan, Rusya Federasyonu, Tayland ve VietNam’ın desteğiyle)

19. Sosyal reformcu ve filozof Maharishi Dayanand Saraswati’nin doğumunun 200. yıldönümü (Hindistan’ın önerisi, Rusya Federasyonu, Sri Lanka ve Vietnam’ın desteğiyle)

20. Yazar ve hümanist Ali Akbar Navis’in doğumunun 100. yıldönümü (Endonezya’nın önerisi, Malezya, Rusya Federasyonu, Tayland ve Togo’nun desteğiyle)

21. Kahraman kadın Keumalahayati’nin doğumunun 475. yıldönümü (Endonezya’nın önerisi, Malezya, Rusya Federasyonu, Tayland ve Togo’nun desteğiyle)

22. EmirʿOnṣor-al-MaʿāliKaykāvus (Kaykāʾus) b.Eskandar b.Qābusb.Vošmgir’in doğumunun 1000. yıldönümü (İran’ın önerisi, Ermenistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın desteğiyle)

23. Şair Parvin E’tesami’nin aktif yaşamının 100. yıldönümü (1907-1941) (İran’ın önerisi, Tacikistan ve Türkmenistan’ın desteğiyle)

24. Dünya tiyatro sahnesinde bir ikon olan Eleonora Duse’nin ölümünün 100. yıldönümü (İtalya’nın önerisi, Arjantin, Fransa ve Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın desteğiyle)

25. Besteci ve orkestra şefi Nurgisa Tlendiev’in doğumunun 100. yıldönümü (Kazakistan’ın önerisi, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın desteğiyle)

26. Çocuk kitabı yazarı, şair ve senarist Berdibek Sokpakbaev’in 100. doğum yıldönümü (Kazakistan’ın önerisi, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın desteğiyle)

27. Yazar ve sözlükbilimci KrišjānisValdemārs’ın doğumunun 200. yıldönümü (Letonya’nın önerisi, Estonya ve Hollanda Krallığı’nın desteğiyle)

28. Letonca basılan ilk kitabın 500. yıldönümü (Letonya’nın önerisi, Estonya, Almanya ve İsveç’in desteğiyle)

29. Ressam ve besteci Mikalojus Konstantinas Čiurlionis’in doğumunun 150. yıldönümü (Litvanya’nın önerisi, Estonya, Letonya ve Polonya’nın desteğiyle)

30. Kız çocuklarının eğitimine ve kadın haklarına kendini adamış edebiyatçı ve hayırsever Aline Mayrisch de Saint-Hubert’in doğumunun 150. yıldönümü (Lüksemburg’un önerisi, Fransa ve Almanya’nın desteğiyle)

31. Jibreen Sarayı’nın inşasının 350. yıldönümü (Umman’ın önerisi, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle)

32. Tarihçi ve şair İbn Ruzaiq’in ölümünün 150. yıldönümü (Umman’ın önerisi, Kuveyt ve Katar’ın desteğiyle)

33. Şair Zbigniew Herbert’in doğumunun 100. yıldönümü (Polonya’nın önerisi, Çekya, Macaristan ve Slovakya’nın desteğiyle)

34. Nobel Ödülü’nün yazar Władysław Reymont’a verilmesinin 100. yıldönümü (Polonya’nın önerisi, Çekya, Macaristan ve Slovakya’nın desteğiyle)

35. Şair Luís Vaz de Camões’in 500. doğum yıldönümü (Portekiz’in önerisi, Angola, Brezilya, Cabo Verde ve Mozambik’in desteğiyle)

36. Katar Ulusal Müzesi’nin kuruluşunun 50. yıldönümü (Katar’ın önerisi, Ürdün, Umman, Sudan ve Yemen’in desteğiyle)

37. Matematikçi Solomon Marcus’un doğumunun 100. yıldönümü (Romanya’nın önerisi, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Moldova Cumhuriyeti, Polonya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın desteğiyle)

38. Bilim insanı Ana Aslan’ın Romanya Akademisi’ne katılışının 50. yıldönümü (Romanya’nın önerisi, Bulgaristan, Fransa, Polonya, Moldova Cumhuriyeti, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın desteğiyle)

39. Novodevichy Manastırı’nın kuruluşunun 500. yıldönümü, Moskova (Rusya’nın önerisi, Ermenistan, Belarus ve Sırbistan’ın desteğiyle)

40. Rusya Bilimler Akademisi’nin kuruluşunun 300. yıldönümü (Rusya’nın önerisi, Azerbaycan, Belarus, Tacikistan ve Özbekistan’ın desteğiyle)

41. Romancı, oyun yazarı, şair ve öğretmen Jozef Gregor Tajovský’nin doğumunun 150. yıldönümü (Slovakya’nın önerisi, Çekya ve Polonya’nın desteğiyle)

42. Birleşmiş Milletler’in Buda’nın Doğumu, Aydınlanması ve Vefatını Anma Uluslararası Vesak Günü İlanının 25. yıldönümü, (Sri Lanka’nın önerisi, Hindistan ve Myanmar’ın desteğiyle)

43. Sözlük bilimci ve filolog Mahmudal-Kaşgari tarafından yazılan Dīwān Lughātal-Turk’ün (Türk lehçelerinin özeti) 950. yıldönümü (Türkiye’nin önerisi, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın ortak teklifi, Macaristan, Moritanya, Fas, Katar ve Tacikistan’ın desteğiyle)

44. Bilim adamı Ali Kuşçu’nun ölümünün 550. yıldönümü (Türkiye ve Özbekistan’ın ortak önerisi, Azerbaycan, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Kore Cumhuriyeti ve Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın desteğiyle)

45. Tarihçi ve akademisyen Fuat Sezgin’in doğumunun 100. yıldönümü (Türkiye ve Almanya’nın ortak önerisi, Malezya, Sırbistan ve Katar’ın desteğiyle)

46. Şair Magtymguly Fragi’nin doğumunun 300. yıldönümü (Türkmenistan’ın önerisi, Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Ukrayna ve Özbekistan’ın desteğiyle)

47. Jimnastikçi Nina Bocharova’nın doğumunun 100. yıldönümü (Ukrayna’nın önerisi, Finlandiya, İtalya ve Polonya’nın desteğiyle)

48. Sanatçı Oleksandr Murashko’nun doğumunun 150. yıldönümü (Ukrayna’nın önerisi, Macaristan, Fransa ve Almanya’nın desteğiyle)

49. Şair, yazar ve kültür ikonu Sultan bin Ali Al Owais’in Doğumunun 100. yıldönümü (Birleşik Arap Emirlikleri’nin önerisi, Bahreyn ve Kuveyt’in desteğiyle)

50. Denizde boğulmaları önlemek için kayıtlı bir hayır kurumu olan Kraliyet Ulusal Filika Kurumu’nun (RNLI) kuruluşunun 200. yıldönümü (Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’nın ortak önerisi, Bangladeş, İrlanda ve Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nin desteğiyle)

51. Şair Azhiniyaz Kosybay Uly’nin doğumunun 200. yıldönümü (Özbekistan’ın önerisi, Kazakistan ve Türkiye’nin desteğiyle)

52. Hekim Hai Thuong Lan Ong Le Huu Trac’ın doğumunun 300. yıldönümü (Vietnam’ın önerisi, Hindistan, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve Tayland’ın desteğiyle)

53. Kenneth David Kaunda’nın Güney Afrika’da barışa katkısının 50. yılı (Zambiya’nın önerisi, Güney Afrika ve Zimbabve’nin desteğiyle)