UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Hıdırellez Şenliği

8.5.2024

6 Mayıs 2024 tarihinde UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, AHBV Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, AHBV Üniversitesi Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Merkeze bağlı Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, AHBV Üniversitesi Örgün ve Yaygın Eğitimde Somut Olmayan Kültürel Miras UNESCO Kürsüsü, Somut Olmayan Kültürel Miras Derneği, Gölbaşı Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, AHBV Üniversitesi Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle Hıdırellez Şenliği gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşması bölümünde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Metin ORBAY etkinliğin AHBV Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ardından UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ Hıdırellez’i kutlayan ülke örnekleriyle Hıdırellez’in geniş coğrafyalarda bilinirliğini ve İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine kaydının etkisini ifade eden bir konuşma gerçekleştirdi. AHBV Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Nurşen ÖZKUL FINDIK ise Üniversite’de bilimsel yöntemler, araştırmalar ve uygulamalarla değerlerin korunduğunu ve öğrencilere aktarıldığını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından dilek dileme, yumurta boyama, ateşten atlama, geleneksel çocuk oyunları, Karagöz gösterimi ve masal anlatımı gibi uygulamalar katılımcılarla birlikte deneyimlendi. Program hedik ikramıyla son buldu.


first img first img first img first img first img first img first img first img