UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları Deneyim Paylaşımı Yuvarlak Masa Toplantısı

12.5.2017

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları Deneyim Paylaşımı Yuvarlak Masa Toplantısı UNESCO Türkiye Millî komisyonu ev sahipliğiyle 12 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI’nın onurlandırdıkları toplantıya; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Ukrayna UNESCO Millî Komisyonları Genel Sekreterleri ve temsilcileri katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmaları UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergiy KYSLYTYA, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI tarafından yapıldı. Açılış Konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI’nın moderatörlüğünde düzenlenen ilk oturumda Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları temsilcileri ülkeleri adına konuşmalarını gerçekleştirdi.

İkinci oturumda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Gündemi 17 Hedef üzerinden tartışılarak deneyim paylaşımında bulunuldu ve bu hedefler kapsamındaki süreç yönetiminin nasıl yönetilmesi gerektiği, UNESCO’nun ve Millî Komisyonlarının rolünün ne olacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Üçüncü oturumda ise UNESCO listeleri ve ağları; ortak (çok uluslu/seri/sınır aşan) adaylık dosyaları hazırlanması konusunda işbirliği imkânları değerlendirildi.

Gündemde görüşülen konuların genel bir değerlendirilmesinin ardından kapanış oturumuyla toplantı sona erdi. Toplantıda, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri UNESCO Millî Komisyonları İstişare Toplantılarının her yıl düzenli olarak yapılması ve bu toplantının yapılacak olan bu istişare toplantılarının ilki olması benimsendi.