UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Üçüncü BMDTÖ/UNESCO Dünya Turizm ve Kültür Konferansı 3-5 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

6.12.2018

Üçüncü Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü/UNESCO Dünya Turizm ve Kültür Konferansı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ev sahipliğinde “Herkesin Yararına” (For the Benefit of All) temasıyla 3-5 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi.

Açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’un yaptığı Konferansa Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Asghar Mounesan başta olmak üzere yirmi beş ülkenin Kültür, Turizm ve Ekonomi Bakan ve Yardımcıları, Büyüyelçiler ile akademisyenler ve dünya turizm ve kültür endüstrileri paydaşları katılım sağladı. Konferansın birinci gününde gerçekleştirilen Bakanlar Oturumunda “Turizm ve Kültür Paydaşları Arasındaki İşbirliğinin Güçlendirilmesi” konusu ele alındı.

Konferans kapsamında ayrıca sırasıyla “Sürdürülebilir ve Yaratıcı Şehirler için Kültürel Turizm”, “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasında Bir Müttefik Olarak Sorumlu Turizm” ve “Dijital Dönüşüm Yoluyla Herkes için Kültür Turizminin Sağlanması” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi ve sürdürülebilir turizm kavramı ile kültür ilişkisi farklı tematik konular üzerinden değerlendirildi.

Bakanlar oturumunun ardından gerçekleştirilen “Sürdürülebilir ve Yaratıcı Şehirler için Kültürel Turizm” başlıklı oturumda UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil olan kentler başta olmak üzere dünya genelindeki kentlerin, kültür turizmi aracılığıyla sürdürülebilir, kapsayıcı ve dengeli bir kalkınmaya ulaşması konusu ele alındı.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Konferansın ikinci günü gerçekleştirilen “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasında Bir Müttefik Olarak Sorumlu Turizm” başlıklı oturumda UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi ve Sürdürülebilir Turizm ilişkisini değerlendiren bir konuşma gerçekleştirdi. Anılan oturumda, somut olmayan kültürel mirasın korunması ve kuşaktan kuşağa aktarılmasının yeniden şekillenen toplumların kültürel kimliğini oluşturmada sağladığı katkının önemine değinilerek paydaşların somut olmayan kültürel miras ve turizm ilişkisine katkısı vurgulandı.

4 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilen “Dijital Dönüşüm Yoluyla Herkes için Kültür Turizminin Sağlanması” başlıklı son oturumdaysa kültür turizmindeki en son teknolojik eğilimler ve gelişmeler tartışıldı. Evrensel erişilebilirlik kavramının ele alındığı oturumda teknolojinin, kültür turizmi paydaşlarının karşılaştığı zorlukların çözümündeki rolüne değinildi.

Toplantının sonunda Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Manuel BUTLER tarafından Dördüncü Dünya Turizm ve Kültür Konferansının Kyoto'da yapılacağı açıklandı.

Konferans 5 Aralık Salı günü “Turizm ve Kültür Üzerine İstanbul Deklarasyonu”nun ilan edilmesinin ardından Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı’na gerçekleştirilen ziyaretlerle sona erdi.

Diğer Haberler

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Uluslararası Öğrenci Akademisinin UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyareti. “Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı Uluslararası Konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi. 12 Mayıs 2019 tarihinde Garabağ Mugam Grubu ve Hacettepe Senfoni Orkestrası Konseri gerçekleştirildi. "20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç" başlıklı film festivali 7-11 Mayıs terihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirildi 27. Dönem Ankara Milletvekili Zeynep YILDIZ UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyaret etti Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği temsilcileri Uğur GENÇ ve Semih ÇIKRIKÇI’nın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ziyareti Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında UNESCO, Şanlıurfa ve Göbekli Tepe İstişare Toplantısı TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı Devir Teslimi UNESCO Kategori 2 Uluslararası Dövüş Sanatları Merkezi Genel Sekreteri Kim Sihyun ve Uzman Choi Hanna UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyaret etti. “UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” Çalıştayı gerçekleştirildi. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine Kaydedildi Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı ve Fotoğraf Sergisi 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi