UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Türkiye’den dokuz okul daha “UNESCO ASPnet Ağı”na kabul edildi.

17.5.2017

UNESCO tarafından 1953 yılında başlatılan ASPnet (Kardeş Okullar Ağı), 180’den fazla ülkedeki 10,000’in üzerinde eğitim kurumunun yer aldığı evrensel bir eğitim ağıdır.
ASPnet kapsamında; okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, teknik okullar ve öğretmen eğitimi enstitüleri gibi çeşitli üye kuruluşlar, uygulamada uluslararası anlayış, barış, kültürlerarası diyalog, sürdürülebilir kalkınma ve kaliteli eğitim yararına çalışmaktadırlar.
ASPnet Okulu olmak üzere Millî Komisyonumuza proje önerileriyle başvuran ülkemizdeki okulların projeleri Millî Komisyonumuz tarafından değerlendirmiş; dokuz okulun Ağa katılması için UNESCO Genel Merkezine olumlu görüş verilmiş ve aşağıda isimleri yer alan bahse konu dokuz okulumuz Ağa dâhil olmuşlardır. Okullarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
1. Alanya Sakine Nesibe Zamanoğlu Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Eğitim Okulu (Antalya)
2. Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları (Ankara)
3. Bilfen İzmir İlkokulu ve Ortaokul (İzmir)
4. Çilimli Anaokulu (Düzce)
5. Güngörmez İlkokulu ve Ortaokulu (Tekirdağ)
6. İsmail Kaymak Koleji (Çanakkale)
7. Özel Merter Asil İlkokulu-Ortaokulu (İstanbul)
8. Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi (İstanbul)
9. Şehit Jandarma Komando Er Hacı Aydıncı İlkokulu (Kayseri)
Böylelikle Uluslararası Ağa Türkiye’den dâhil olan okul sayısı 32’ye ulaşmıştır. Bu okulların illere göre dağılımı şu şekildedir: Adana (1), Ankara (3), Antalya (3), Bursa (1), Çanakkale (1), Düzce (1), Edirne (1), İstanbul (12), İzmir (4), Kayseri (1), Samsun (1), Tekirdağ (1), Tokat (1), Zonguldak (1).