UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Sivas Belediyesi ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı istişare toplantısı gerçekleştirildi.

10.5.2017

10 Mayıs 2017 tarihinde Sivas Belediyesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansından beş kişilik bir heyet UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyaret ederek UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı ile ilgili istişarelerde bulunmuştur. Toplantıya Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Mahir KUZUCU, Sivas Belediyesi AB ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ahmet Turan BOZPOLAT, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin KİLCİ, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Mehmet Fatih ATİLABEY ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Sivas Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Yunus Emre ŞEKER ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Genel Sekreter Yardımcısı Vekili ve UNESCO Uzmanı İrem ALPASLAN BASIK ve UTMK Sektör Uzmanı İhsan Tolga KORUCU katılmışlardır.

Toplantı sırasında, UTMK heyeti tarafından UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına ilişkin bir sunum yapılmış; Ağa dâhil olmak için gereken kriterler ve süreçler konusunda bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Sivas heyeti de çalışmalarına dair bir sunum gerçekleştirerek yürüttükleri adaylık sürecine dair detaylı bilgiler paylaşmışlardır.

Sivas’ın müzik birikimi ve dosya hazırlıkları hakkında bilgi edinen UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyeti, Sivas heyetine UNESCO yayınlarından oluşan kitap setleri takdim etmiştir.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında