UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyeleriyle UNESCO Dünya Mirası Alanları konulu seminer gerçekleştirildi

7.4.2017

Ankara Büyükşehir Belediyesinden gelen talep doğrultusunda artık gelenekselleşen bir etkinliğe dönüşen Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleriyle “UNESCO Dünya Mirası Alanları” konulu eğitim semineri çalışmasının beşincisi 7 Nisan 2017 tarihinde saat 10.30’da Millî Komisyon hizmet binasında gerçekleştirilmiştir.
UNESCO Dünya Mirası Gezginleri Derneği Başkanı Sayın Atila EGE Çocuk Meclisi Üyeleriyle ülkemizdeki ve dünyadaki UNESCO Dünya Mirası Alanları, Dünya Mirası Listesi, Dünya Mirası Listesinin oluşma öyküsü, Geçici Liste, UNESCO’nun doğal, kültürel ve karma miras alanı seçim ve değerlendirme ölçütleri, miras alanlarının önemi, bu mirasların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konularında değerli bilgiler paylaşmıştır.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyesi olan yaklaşık 30 genç, Çocuk Meclisi idarecileri, piskoloğu ve Millî Komisyon Genel Sekreterlik personelinin katıldığı seminerin ardından gençlere katılım belgesi verilmiş ve Millî Komisyonda bir kokteyl gerçekleştirilmiştir.
UNESCO’nun Dünya Mirası Eğitimi Programı kapsamında gerçekleştirilen bu seminer geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en iyi uygulama örneği olarak ifade edilebilecek ve UNESCO perspektifi açısından gençlerde miras alanlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması bilincine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiş olup, başarıyla sonuçlandırılmıştır.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında