UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

IV. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu

7.2.2020

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Kastamonu Valiliği, T.C. Kastamonu Belediyesi iş birliğinde ve UNESCO Akreditasyonlu Somut Olmayan Kültürel Miras Derneği,  AHBV Üniversitesi UNESCO Örgün ve Yaygın Eğitimde Somut Olmayan Kültürel Miras Kürsüsü’nün akademik desteğiyle IV. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu 03-07 Şubat 2020 tarihleri arasında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının ev sahipliğinde Ilgaz Dağı’nda gerçekleşti.

Kalkınma Ajanslarının somut olmayan kültürel mirasın korunmasına, yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik rollerini, katkılarını ve UNESCO ile iş birliği imkân ve fırsatlarını değerlendirmek ve geleceğe dönük eylem planlarının oluşturulmasına katkı sağlamak hususlarında istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlenen okula Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdaresinden kırk altı uzman katılım sağladı.

UNESCO Genel Direktörlüğünün logo desteği verdiği ve Sözleşme Sekreteri Sayın Tim Curtis’in “somut olmayan kültürel mirasın sürdürülebilir kalkınma için önemini vurgulayan” video mesajıyla katıldığı Kış Okulu, 4-5 Şubat 2020 tarihlerinde KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un açılış konuşmalarıyla başladı. Oturumlarda, somut olmayan kültürel miras ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri ilişkisi farklı tematik konular üzerinden değerlendirildi.

6 Şubat 2020 tarihinde UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ, SOKÜM İhtisas Komitesi ve Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Hedefleri İhtisas Komitesi üyeleri tarafından katılımcılara sertifika takdimi gerçekleştirildi. Törenin ardından Sayın OĞUZ ve beraberindeki UTMK heyeti, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Hamdi TOPAL’ı ve Kastamonu Valisi Sayın Yaşar KARADENİZ’i makamında ziyaret etti. Daha sonra da KUZKA Toplantı Salonunda Kastamonu Vali Yardımcısı Sayın Önal Kılıçarslan başkanlığında yerel yöneticilerle “Kastamonu ve UNESCO İşbirliği İmkânları” temalı bir istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Katılımcılar ayrıca düzenlenen sosyal programlar kapsamında Kastamonu’nun tarihî ve kültürel mekânlarını ziyaret etme fırsatı buldular. 


Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Sekreteri Sayın Tim Curtis’in 4. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu mesajına ait video 


first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img first img