UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Türkiye’den Üç Unsur İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine Kaydedildi

28.11.2016

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükûmetler Arası Komitesinin 11. Oturumu Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da devam ediyor.
28 Kasım – 2 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen toplantıda ikisi çok uluslu olmak üzere toplam üç unsurumuz İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedildi. “İnce Ekmek Yapımı ve Paylaşımı Geleneği: Lavaş, Katrıma, Jupka, Yufka”, “Geleneksel Çini Sanatı” ve Nevruz, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesinde yerini aldı.

Söz konusu unsurların adaylık dosyalarını inceleyerek Hükûmetler Arası Komiteye tavsiyede bulunan Değerlendirme Organı tarafından tüm kriterleri sağladığı belirtilerek listeye kaydedilmeleri önerilmişti. İnceleme Organı tarafından olumlu bulunan dosyalar Sözleşmeye taraf 24 devletten oluşan Komite tarafından da kabul görerek İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedildi.

Bu kararla birlikte Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan ve Türkiye’nin katılımıyla 2009’da İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilen Nevruz Dosyası genişlemiş oldu. Afganistan, Irak, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın da katılımıyla Nevruz 12 devletin ortak mirası olarak kaydedildi.

“İnce Ekmek Yapımı ve Paylaşımı Geleneği: Lavaş, Katrıma, Jupka, Yufka” ise Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin çok uluslu dosyası olarak Temsili Listeye kaydedildi.

“Geleneksel Çini Sanatı” da bu yıl Türkiye tarafından sunulan ulusal dosya olarak Listede yerini aldı.

Anılan üç unsurun Temsili Listeye kaydedilmesiyle Türkiye’nin kayıtlı unsur sayısı 14’e çıktı. Temsili Listeye kaydedilen unsurların dünyanın somut olmayan kültürel miraslarına farkındalığı sağlaması ve mirasların görünürlüğünü artırması hedefleniyor.