UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİNİN UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU ZİYARETİ

18.2.2020

18 Şubat 2020 tarihinde Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, Genel Başkan Danışmanı Abdülhamit YILDIRIM ve Genel Koordinatörü Tuğçe DOĞAN UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’u makamında ziyaret etti. 

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Raportör Bilge TÜZEL’in de hazır bulunduğu ziyarette, Sayın ÇELİKUS Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinin ahilik konusundaki çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Sayın OĞUZ, geleneksel mesleklerin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının önemini vurgulayarak UNESCO Türkiye Millî komisyonu programları hakkında bilgi sundu.

Türkiye, İran ve Azerbaycan’ın ortak dosyası ve Kuzey Makedonya ile Romanya’nın desteğiyle 2021 yılı için UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programı’na alınan Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü vesilesiyle gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinin olası iş birlikleri değerlendirildi. Sayın OĞUZ, Ahi Evran’ın öğretilerinin bireye ve topluma etkilerini Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü vesilesiyle dile getirilmesinin ve öğretilerin UNESCO’nun barışa ve kültürlerarası diyaloga hizmet prensipleri çerçevesinde değerlendirilmesinin gerekliliğini ifade etti.