UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO ve Diyarbakır İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

27.2.2020

UNESCO ve Diyarbakır İstişare Toplantısı 27 Şubat 2020 tarihinde Diyarbakır Valiliğinin ev sahipliğinde Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Toplantıya Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, Kaymakamlar, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, il yerel yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Toplantı Diyarbakır Valisi Sayın GÜZELOĞLU’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Toplantıda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ UNESCO Sektörleri, Programları, Sözleşmeleri, Miras Listeleri ve çalışma alanlarını anlatan bir sunum yaptı. Ardından, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı Alan Başkanı Cemil KOÇ UNESCO Dünya Mirası Lisesine 2015 yılında kaydedilen kültürel miras alanı hakkında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hikmet HASPOLATLI ilde yürütülen projeler hakkında; Vakıflar Genel Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Müdürü Metin HEVSEL alandaki restorasyon projeleri konusunda; Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan ATALAR hevsel bahçeleri konusunda; Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil ALP ildeki somut olmayan kültürel miras unsurları hakkında; Amida Höyük Artuklu Sarayı kazı başkanı Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan YILDIZ ise kazı çalışmaları hakkında bilgilendirici birer sunum yaptı. Sunumların ardından katılımcılar ve UTMK Yönetim Kurulu Üyeleriyle istişare edilen konular üzerinden genel değerlendirme yapılarak, toplantı sona erdi.

28 Şubat 2020 tarihinde ise UTMK Yönetim Kurulu Toplantısı Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında, Diyarbakır Valisi makamında ziyaret edilerek, UNESCO konularında istişarede bulunuldu. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Amida Höyük ve Zerzevan Kalesi ziyaret edilerek, yetkililerden yürütülmekte olan çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. 


Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız