UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Kız Çocuklarının Eğitimine Yönelik STEM Okul Projesi Gaziantep’te Gerçekleştirildi

11.12.2018

UNESCO’nun küresel önceliklerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği ile UNESCO’nun eğitim ve doğa bilimleri sektörleriyle ilişkili olarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi UNESCO Sürdürülebilir Barış İçin Eğitim Kürsüsü işbirliğinde 10-11 Aralık 2018 tarihlerinde Gaziantep’te kız çocuklarının eğitimine yönelik STEM Okul Projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamda 6. ve 7. sınıfta okuyan Türk ve Suriyeli 200 kız öğrenciye fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında iki gün süren eğitim verildi.  
UNESCO Genel Merkezinden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bölüm Direktörü Saniye Gülser CORAT’ın da iştirak ettiği etkinliğe UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu temsilen UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep KARAHAN USLU, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkan Vekili Özlem BOZKURT GEVREK, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyeleri Prof. Dr. Aylin GÖRGÜN BARAN, Emine ERDEM, Doç. Dr. R. Arzu KALEMCİ ve UNESCO Uzmanı Şule ÜRÜN katıldı. Millî Eğitim Bakanlığını temsilen AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ve aynı zamanda UTMK Yönetim Kurulu Üyesi olan Burcu EYİSOY DALKIRAN, Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı ve UTMK ASPnet İzleme Grubu Üyesi Binnur UZUN ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ katıldı.
Program kapsamında Millî Komisyon heyeti tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN ve Gaziantep Valisi Davut GÜL makamlarında ziyaret edilerek, ev sahipliği için teşekkür edildi ve UNESCO konularında istişarede bulunuldu. 

 


first img first img first img first img first img first img first img

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında