UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Dünya Mirası Komitesi 40. Oturumu 26 Ekim 2016 tarihinde sona erdi

20.7.2016

UNESCO’nun kültür alanındaki yedi sözleşmesinden biri olan 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında 10-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliği ve başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirilmesi kararlaştırılan Dünya Mirası Komitesi 40. Oturumu, 15 Temmuz kalkışması nedeniyle ertelenmişti.

Toplantının görüşülemeyen gündem maddelerinin görüşülmesi için 24-26 Ekim 2016 tarihlerinde Paris’te bulunan UNESCO Genel Merkezinde Komite Başkanı Büyükelçi Lale Ülker’in başkanlığında Komite üyesi 21 devletin yanı sıra Sözleşmeye taraf devletlerin, UNESCO Üyesi devletlerin, Hükûmetler arası kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla ek oturumu gerçekleşti.

Dünya Mirası Listesi ve Dünya Mirası Geçici Listesi adaylıkları, Dünya Mirası Listesi varlıklarının sınır düzenlemeleri, Üstün Evrensel Değer Beyanının Gözden Geçirilmesi, Periyodik Raporlama Gelişim Raporu, Uygulama Yönergesinin Revize Edilmesi, Uluslararası Yardım ve Dünya Mirası Fonu, DMK 41. Oturum Gündemi ile ilgili görüşmelerinin de yer aldığı Dünya Mirası Komitesi 40. Oturumu 26 Ekim 2016 tarihinde sona erdi.

Toplantının Türkiye Heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve İstanbul Alan Başkanlığı temsilcileri yer almaktadır.