UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı heyeti UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyaret etti.

7.10.2016

7 Ekim 2016 tarihinde Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar ve beraberindeki heyet UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’u makamında ziyaret etti.

13. yüzyıldan itibaren İpek Yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olarak gelişen Safranbolu’nun kültürel ve doğal mirasını korumak, yıpranmış olan tarihi yapıların restorasyonunu sağlamak, bölgede turizm kültürünü yerleştirmek gibi amaçlarla 1987 yılında kurulan Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’nın Başkanı Şefik DİZDAR, Vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Geleneksel şehir dokusu ve ahşap evleriyle bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden biri olarak 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilen Safranbolu’nun koruma sorunları ve söz konusu sorunlar için çözüm önerilerinin değerlendirildiği ziyaret sırasında Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu arasında olası işbirlikleri görüşüldü.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında