UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT’un Ziyareti

29.3.2018

Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT’un UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ziyareti Çorum Milletvekilî Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT, 29 Mart 2018 tarihinde UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’u ve Başkan Vekili Büyükelçi Deniz ÇAKAR’ı Millî Komisyonda ziyaret ederek, UNESCO Dünya Mirası Listesine 1986 yılında kaydedilen “Hattuşa: Hitit Başkenti”nin listeye kaydedilişinin 30. yıl dönümü ve UNESCO Dünya Belleği Programına 2001 yılında kaydedilen “Boğazköy Hitit Tabletleri”nin kaydedilişinin 15. yıl dönümünde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermiştir.

Millî Komisyonun danışmanlık görevi doğrultusunda gerçekleştirilen toplantıda, Çorum’un somut ve somut olmayan kültürel mirasları değerlendirilerek bölgenin diğer UNESCO Sözleşme ve Programları çerçevesinde değerlendirilebilecek potansiyele sahip olduğu konusunda istişarelerde bulunulmuştur.

Görüşmede ayrıca Çorum ili ve çevresinde yürütülen diğer kültür çalışmaları hakkında da bilgi alışverişinde bulunulmuştur.