UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Dünya Mirası Geçici Listesine Aday

1.9.2016

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından 1 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları ve Başvuru Sürçleri konulu bir seminer vermek üzere Millî Komisyonu temsilen UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve UTMK Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Başkan Vekili ve doğal miras uzmanı Prof. Dr. Zeki KAYA katılmışlardır.

Samsun’da Kızılırmak Deltası ve deltanın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine adaylık sürecine ilişkin gerçekleştirilen temaslar süresince Millî Komisyon temsilcileri tarafından 1972 Doğal ve Kültürel Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme, UNESCO Dünya Mirası Listesi, Geçici Liste, doğal miras adaylık, başvuru süreçleri ve Komite çalışmaları hakkında yerel yöneticiler, halk ve ilgililere bilgi verilmiş, Kızılırmak Deltası ziyaret edilerek, yerinde incelemelerde bulunulmuştur.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihî Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ile yapılan görüşmede Kızılırmak Deltasının Dünya Mirası Geçici Listesine Doğal Miras olarak kaydedilmesi sürecindeki çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır.

Yapılan görüşmelerde, UNESCO Dünya Miras Listesinde Türkiye’nin kayıtlı doğal miras alanı bulunmaması nedeniyle Kızılırmak Deltası adaylık sürecinin başarıyla tamamlanması için sorumlu bütün kurum ve kuruluşların iş birliğinde çalışmaların sürdürülmesi gerektiği ifade edilmiş olup, UTMK’nın çalışmalara 1972 Sözleşmesi ve UNESCO miras koruma yaklaşımları kapsamındaki bilgi ve belge paylaşımlarıyla katkıda bulunacağı belirtilmiştir.