UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Medya ve Göç” konferansı

26.3.2018

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğinde 26 Mart 2018 tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde “Media and Migration” (Medya ve Göç) başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğin açılış konuşmalarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Deniz ÇAKAR, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bülent KAHRAMAN ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Deniz BAYRAKDAR yapmıştır.

Açılış konuşmalarından sonra UNESCO IFAP (Herkes için Bilgi Programı) Hükûmetlerarası Konseyi Başkanı ve UNESCO Grenada Daimi Temsilcisi Chafica HADDAD kürsüye gelerek IFAP ve IPDC programlarından bahsetmiş, bilgi çağı gereğince sosyal medya ve göçün göz ardı edilemez bağlantısını dile getirmiştir. Bilgi ve İletişim Sektörü altında medya ve göç hususlarında yapılan etkinliklere dikkat geçen HADDAD, UNESCO’nun sosyal dönüşüm sürecinden geçen toplumlara özellikle medya göstergeleri sayesinde ulaştığını belirtmiştir.

İki panel şeklinde devam eden etkinlikle sırasıyla İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden Göç Uzmanı Burak YAŞAR, Başbakanlık Basın-Yayın ve Haberleşme Genel Müdürlüğünden Haber Dairesi Başkanı Arman VAROL, UTMK MOST ve Kültürlerarası Diyalog İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Murat ERDOĞAN, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Başkanı Doç. Dr. Çiğdem BOZDAĞ, UTMK İletişim İhtisas Komitesi Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özlem AVCI ve Dr. Hilmi BENGİ ile UTMK Sektör Uzmanı İhsan Tolga KORUCU medya ve göç üzerine sunum yapmışlardır.

Konferansta Türkiye’de ve uluslararası platformda güncel bir konu olan göç gerçeğinin medyadaki izdüşümleri, göçmen-mülteci-sığınmacı kavramlarının anlamları, kamuda, akademide ve UNESCO’da göç ile medyanın bir araya geldiği çalışmalar değerlendirilmiştir.

  

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında