UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Medya ve Göç” konferansı

26.3.2018

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğinde 26 Mart 2018 tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde “Media and Migration” (Medya ve Göç) başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğin açılış konuşmalarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Deniz ÇAKAR, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bülent KAHRAMAN ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Deniz BAYRAKDAR yapmıştır.

Açılış konuşmalarından sonra UNESCO IFAP (Herkes için Bilgi Programı) Hükûmetlerarası Konseyi Başkanı ve UNESCO Grenada Daimi Temsilcisi Chafica HADDAD kürsüye gelerek IFAP ve IPDC programlarından bahsetmiş, bilgi çağı gereğince sosyal medya ve göçün göz ardı edilemez bağlantısını dile getirmiştir. Bilgi ve İletişim Sektörü altında medya ve göç hususlarında yapılan etkinliklere dikkat geçen HADDAD, UNESCO’nun sosyal dönüşüm sürecinden geçen toplumlara özellikle medya göstergeleri sayesinde ulaştığını belirtmiştir.

İki panel şeklinde devam eden etkinlikle sırasıyla İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden Göç Uzmanı Burak YAŞAR, Başbakanlık Basın-Yayın ve Haberleşme Genel Müdürlüğünden Haber Dairesi Başkanı Arman VAROL, UTMK MOST ve Kültürlerarası Diyalog İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Murat ERDOĞAN, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Başkanı Doç. Dr. Çiğdem BOZDAĞ, UTMK İletişim İhtisas Komitesi Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özlem AVCI ve Dr. Hilmi BENGİ ile UTMK Sektör Uzmanı İhsan Tolga KORUCU medya ve göç üzerine sunum yapmışlardır.

Konferansta Türkiye’de ve uluslararası platformda güncel bir konu olan göç gerçeğinin medyadaki izdüşümleri, göçmen-mülteci-sığınmacı kavramlarının anlamları, kamuda, akademide ve UNESCO’da göç ile medyanın bir araya geldiği çalışmalar değerlendirilmiştir.