UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Bolu UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda

15.1.2018

2013 yılında oluşturulan ve Millî Eğitim Bakanlığımızın paydaşlar arasında yer aldığı UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı (GNLC), üye şehirler arasındaki ikili öğrenmeyi ve diyaloğu; karşılıklıbağlantılar kurarak, ilişkileri destekleyerek, kapasite geliştirmeye imkân sağlayarak ve öğrenen şehirler inşa etme sürecinin tanınması ve güçlendirilmesi için araçlar geliştirerek teşvik edip, dünya şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarını desteklemektedir. 15 Ocak 2018 itibariyle 47 ülkeden 199 üyesi olan Ağ’a, Bolu üye olarak kabul edilmiştir. Böylelikle Konya ve Eskişehir’den sonra bu Ağ’a üye olan üçüncü şehrimiz Bolu olmuştur.

UNESCO Genel Direktörlüğünün Kategori 1 Merkezleri aracılığıyla Yerel Yönetimleri de UNESCO süreçlerine dâhil ettiği programlardan biri olan Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na başvurular, ilgili Belediyeler tarafından UNESCO Millî Komisyonlarından alınan tavsiye mektubuyla doğrudan yapılmaktadır. Bolu Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan başvuru dosyası, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu uzmanlarınca değerlendirilmiş, Belediye uzmanlarıyla yapılan istişarelerden sonra yetkili kurulların da uygun görüşüyle başvuru süreci sonuçlandırılmıştır.

Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Hayat Boyu Öğrenme Enstitüsü tarafından yürütülen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı Programına üye olan Bolu Belediyesi, üyeliği sonrasında Öğrenen Şehirlere dair güncel bilgilere erişebilecek, hareketli bir çalışma ağının parçası olacak, diğer Öğrenen Şehirler ile bilgi paylaşımında bulunabilecek; uzmanlar ve profesyonellerden oluşan bir ağ ile iletişimde olacaktır.

Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin YILMAZ ve çalışma arkadaşlarına başarıyla yürüttükleri ve sonuçlandırdıkları süreç için teşekkür eder, Bolu’nun UNESCO Türkiye Millî Komisyonu olarak Öğrenen Şehirler Ağı’na üyeliğini kutlarız.

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na https://uil.unesco.org/lifelonglearning/learning-cities adresinden ulaşabilir, internet sitemizde yer alan UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı bölümünden (/Pages/87/128/UNESCO-Öğrenen-Şehirler-Küresel-Ağı) detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Bolu UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı Beratı için Tıklayınız