UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“TÜRKSOY 25. Yılı Madalyası”nın UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a Takdimi

14.2.2019

14 Şubat 2019 tarihinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV tarafından “TÜRKSOY’un 25. Yılı Madalyası” Türk Dünyası’nın kültürüne destekleri ve bu alanda TÜRKSOY ile işbirliğinde başarılı çalışmalarından dolayı UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a takdim edildi.

Takdim töreninde, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Deniz ÇAKAR, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Hakas Cumhuriyeti, Makedonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti TÜRKSOY temsilcileri ile UTMK Genel Sekreterlik Personeli de hazır bulundu.

Sayın KASEİNOV, TÜRKSOY ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile işbirliğinin uzun yıllardır devam ettiğini,  Sayın OĞUZ’un başkanlığında bu işbirliğinin arttığını ve başarılı somut projelerin gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu işbirliği ve çalışmalara bir teşekkür maksadıyla da Sayın OĞUZ’un bu madalyayı almaya layık görüldüğünü dile getirdi. Millî Komisyonunun yeni Hizmet Binası vesilesiyle de hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Sayın OĞUZ, madalyayı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik Personeli adına da aldığını ifade etti. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Toplantılarının başarılı şekilde yürütüldüğünü ve toplantıların çıktıları olarak Türk Dünyası’nın ortak değerlerinin UNESCO listelerine sunulmuş olduğunu belirtti.

Sayın ÇAKAR, gerek UTMK Başkan Vekilliği görevi gerek Dışişleri Bakanlığındaki Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürlüğü görevine atıfta bulunarak TÜRKSOY ile işbirliğinin devam edeceğine inancını dile getirdi.

Ziyarette, TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen KASEİNOV, Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’a Kazakistanlı ressam Kamil MULLASEV’in “Savkeli” eserini takdim etti.


first img first img first img first img first img

 

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında