UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

2018 Yılı UNESCO-L’Oréal Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları Ödül Töreni Gerçekleştirildi

25.9.2018

UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun L’Oréal Türkiye ile yaptığı işbirliği doğrultusunda 2013 yılından beri sürdürülen UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2018 Ödülleri 25 Eylül 2018 tarihinde İstanbul Emek Sineması’nda yapılan Ödül Töreni ile sahiplerine takdim edildi. Akademik danışmanlığı ve jüri değerlendirme süreçleri Millî Komisyonumuz tarafından sürdürülen programın Ödül Töreni ve Basın Toplantısı L’Oréal Türkiye’nin organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmaları bu yıl görevine yeni atanan L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Laurent DUFFIER ve UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ tarafından yapıldı. Ardında genç bilim kadınlarına destek bursları programı kapsamında ödül alan bursiyerler sunumlarına geçildi. Bursiyerler kısa tanıtım videolarının ardından, sunumlarında akademik çalışmalarından, kazanan projelerinden ve başarı öykülerinden bahsederek, çalışmalarına katkı sağlayan ailelerine, eşlerine, çalışma arkadaşlarına ve burs imkânı sağlayan UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye’ye teşekkür ettiler.

Uluslararası başarı kazanan önceki bursiyerlerden Doç. Dr. Duygu SAĞ (2018 L’Oréal-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenekler Bursiyeri) sunumunda bu yıl L’Oréal ve UNESCO işbirliğinin 20. Yıldönümü kapsamında Paris’te gerçekleştirilen ödül törenini ve izlenimlerini paylaştı. Törenin ardından katılımcılar onuruna bir resepsiyon gerçekleştirildi.

Ödül Töreninden bir gün önce, 24 Eylül 2018 tarihinde ise İstanbul Feriye Sarayında bir Basın Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı ve L’Oréal Türkiye Genel Müdürü dünyada 20 yıldır Türkiye’de ise 16 yıldır sürdürülmekte olan “Bilim Kadınları İçin/For Woman In Science” programını anlatan sunumlarını gerçekleştirdiler. Ardından bursiyerler proje ve deneyimlerinden bahsederek, basın mensuplarının sorularını yanıtlandırdılar.

UNESCO-L’Oréal Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2018 ödüllerini kazanan bursiyerler Malzeme Bilimleri alanında; Dr. Sündüs ERBAŞ ÇAKMAK (Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi), Dr. Serim KAYACAN İLDAY (Bilkent Üniversitesi) ve Dr. Yasemin YÜKSEL DURMAZ (İstanbul Medipol Üniversitesi); Yaşam Bilimleri alanında; Dr. Nurcan TUNÇBAĞ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Dr. Selvi DURMUŞ ERİM (İstinye Üniversitesi) ve Dr. Ceyda AÇILAN AYHAN’ı (Koç Üniversitesi) tebrik eder, bilimsel çalışmalarında başarılar dileriz.

 

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında