UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

40. Dünya Miras Komitesi Başkanı Büyükelçi Lale ÜLKER UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nda Türkiye’nin Dünya Miras Uzmanları ile İstişare Toplantısı Yaptı.

10.6.2016

10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı hazırlıkları kapsamında 10 Haziran 2016 tarihinde saat 10.00’da Millî Komisyonda bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. 40. Dünya Miras Komitesi Başkanı ve Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdürü Büyükelçi Lale ÜLKER, UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, UTMK Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Doç. Dr. Nevra ERTÜRK (Kültürel Miras Uzmanı), UTMK Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Zeki KAYA (Doğal Miras Uzmanı), Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı Elçi Şebnem İNCESU, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan BOZKURTLAR, Evrim ULUSAN, Zeynep Tuna YÜNCÜ, Yıldırım İNAN, Seda DUZCU, Duygu MERT, Uğur IŞIK, UTMK Sektör Uzmanları Şule ÜRÜN ve Aslı HETEMOĞLU katılmıştır.
İstişare toplantısında 40. DMK Başkanı Büyükelçi Lale ÜLKER, komitenin genel işleyişi ve başkanın rol ve görevleri hakkında bilgi paylaşımında bulunmuş, 40. DMK toplantısına ilişkin gündem maddeleri, adaylık dosyaları ve Koruma Durum Raporları hakkında Türkiye uzmanlarının görüşlerini dinlemiş ve bilgi paylaşımında bulunmuştur.
Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UTMK 40. Dünya Miras Komitesi hazırlık çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştur.
10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 40. Dünya Miras Komitesi resmi sayfası ve detaylı bilgi için Tıklayınız