UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Kültür ve Turizm Bakanı Mahir ÜNAL’ı makamında ziyaret etti.

19.5.2016

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Başkan Vekili Doç. Dr. M. Akif KİREÇCİ, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, Doç. Dr. Nevra ERTÜRK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah KOCAPINAR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Gözlemci Üyesi Zehra Azade SOYSAL, UTMK Genel Sekreter Vekili Sema AKMEŞE, UTMK Genel Sekreter Yardımcı Vekili Şule ÜRÜN, Sektör Uzmanları E. Serkan ALYANAK ve M. Aslı HETEMOĞLU’ndan oluşan heyet 19 Mayıs 2016 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mahir ÜNAL’ı makamında ziyaret etti. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat GÖNÜLLÜOĞLU ve Bakan Danışmanı Emre Cemil AYVALI’da katıldı.
Sayın Bakan’a yapılan ziyaretin gündemini oluşturan konular arasında; 3-18 Kasım 2015 tarihlerinde Paris’te gerçekleşen 38. UNESCO Genel Konferansı, 10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilecek 40. Dünya Miras Komite toplantısı, UNESCO Kültür Sözleşmeleri, Yaratıcı Şehirler Ağı, Kitap Başkenti, Kültürel Peyzaj Tavsiye Kararı, Göç ve Kültürel Miras Tahribatı, 29 Haziran-12 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Gençlik Forumu” yer almış olup, UNESCO çalışmaları hakkında bilgi arz edildi.
Görüşme sonunda Sayın OĞUZ, Bakan ÜNAL’a UTMK tarafından hazırlanan prestij kitapları hediye ederek UTMK heyetini kabul ettiği için kendisine teşekkür etti.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında