UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

40. Dünya Miras Komitesi Başkanı Büyükelçi Lale ÜLKER UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu Ziyaret Etti

25.5.2016

2015 yılında Bonn’da Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 39. Dünya Miras Komite toplantısında Dünya Miras Komitesi 40. Oturumuna Türkiye’nin ev sahipliği yapması önerisinin oy birliği ile kabul edilmesiyle 10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirme kararı alınmıştı. Bu çerçevede ev sahibi ülke olarak Türkiye’yi temsilen Komite Başkanlığına aynı zamanda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul üyesi olan Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Lale ÜLKER getirildi.
Türkiye’de 40. Dünya Miras Komite Toplantısı ve bu doğrultuda gerçekleştirilen Dünya Mirası Gençlik Forumu hazırlıkları UNESCO Dünya Miras Merkezi’nin de işbirliğinde Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığı, İstanbul Valiliği ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nun işbirliğinde devam etmektedir.
13 Mayıs 2016 Cuma günü Millî Komisyon’da gerçekleştirilen UTMK Somut Kültürel Miras İhtisas Komite toplantısına 40. Dünya Miras Komitesi Başkanı Büyükelçi Lale ÜLKER’de katılmış ve Komite üyeleriyle tanışarak, toplantı hazırlıklarına ilişkin istişarelerde bulunulmuştur. Toplantıya UTMK Başkan Vekili Doç. Dr. M. Akif KİREÇCİ, Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Doç. Dr. Nevra ERTÜRK, Komite Başkan Vekilleri Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU ve Prof. Dr. Ufuk KOCABAŞ, Komite Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Zeynep AKTÜRE, Davut Gazi BENLİ, Prof. Dr. İclal DİNÇER, Cem KAHYAOĞLU, Dr. Şule KILIÇ, Prof. Dr. Sare SAHİL, Prof. Dr. Bilal SÖĞÜT, Yrd. Doç. Dr. Mehmet UĞURYOL, Zülküf YILMAZ, Komite Raportörleri Şule ÜRÜN ve Aslı HETEMOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Evrim ULUSAN katılmıştır.
İhtisas Komite toplantısı 40. Dünya Miras Komitesi Başkanı Büyükelçi Lale ÜLKER’in teşrifleri dolayısıyla kendilerine teşekkür edilerek başlamış, “kültürel miras” çerçevesinde
Dünya Miras Komitesi çalışmalarına akademik ve danışsal destek sağlayan Komite üyeleri ile tanışmış, Komite çalışmaları hakkında bilgi almıştır.
Bilindiği gibi, 1972 yılında kabul edilen Dünya Doğal ve Kültürel Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme’ye 1983 yılında taraf olan Türkiye, aynı yıl Dünya Miras Listesinde Varlığı Bulunmayan Ülkeler Kontenjanından 1983-1987 yılları için Komite Üyeliğine seçilmişti. Türkiye ikinci kez 2013 yılında, Sözleşme tarihinin en yüksek oyu olan 121 oy alarak Komite Üyeliğine seçilmişti. 08 Temmuz 2015- 20 Temmuz 2016 tarihleri arasında olmak üzere Türkiye Sözleşme tarihinde ilk kez Komite Başkanlığına seçilmiş oldu. Bu çerçevede Dünya Miras Komitesi ilk kez bir Komite toplantısını Türkiye’de yapma kararı aldı.
10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek 40. Dünya Miras Komitesi resmi sayfası ve detaylı bilgi için Tıklayınız
http://whc.unesco.org/en/sessions/40com/