UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

STEM Okul Projesi Diyarbakır’da Gerçekleştirildi

25.2.2019

UNESCO’nun küresel önceliklerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği ile UNESCO’nun eğitim ve doğa bilimleri sektörleriyle ilişkili olarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi işbirliğinde 25-26 Şubat 2019 tarihlerinde Diyarbakır’da kız çocuklarının eğitimine yönelik STEM Okul Projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 6. ve 7. sınıfta okuyan Türk ve Suriyeli 207 kız öğrenciye fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında iki gün süren eğitim verildi.  

Etkinliğe UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu temsilen UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep KARAHAN USLU, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkan Vekili Özlem BOZKURT GEVREK, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyeleri Prof. Dr. Aylin GÖRGÜN BARAN, Emine ERDEM, Doç. Dr. R. Arzu KALEMCİ ve UNESCO Uzmanı Şule ÜRÜN katıldı.  

Etkinliğin açılış bölümünde L’ORÉAL-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenekler Ödülü 2018 yılı sahibi İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu SAĞ tarafından kız çocuklarına ilham veren bir sunum gerçekleştirildi. İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Devrim AKGÜNDÜZ ve beraberindeki akademisyenlerce iki gün süren STEM eğitimi verildi.

Öğrencilere katılım belgelerinin takdim edildiği kapanış bölümüne UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyetinin yanı sıra; Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe ERGEZEN ve aynı zamanda UTMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyesi olan Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser USTAOĞLU, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan BİRCAN, İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi akademisyenleri, yerel yöneticiler, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.  

Program kapsamında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyeti tarafından Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU makamında ziyaret edilerek, ev sahipliği için teşekkür edildi ve UNESCO konularında istişarede bulunuldu.


first img first img first img first img first img first img first img