UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO “Genç Gözler İpek Yolunda” Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında Türkiye’ye İki Ödül

6.5.2020

UNESCO’nun dünyanın dört bir yanından gençlerin İpek Yolu'nun ortak mirası hakkındaki anlayışlarını kendi bakış açısı ve yaratıcılığıyla tanıtmalarını, teşvik etmelerini amaçlayan, ilk olarak 2019 yılında düzenlenen “Genç Gözler İpek Yolunda” Uluslararası Fotoğraf Yarışmasının 2020 dönemi sonuçlandı ve ödüller açıklandı.

Yarışma “Gastronomi ve Gıda Üretimi”, “Müzik ve Dans” ve “Geleneksel Sporlar ve Oyunlar” temaları etrafında düzenlendi. 2020 versiyonunun 14-17 yaş aralığındaki gençlerin yarıştığı 1. Kategorisinde Arda TAŞ (15) Geleneksel Sporlar ve Oyunlar temalı “Koyun Festivali” isimli fotoğrafıyla Mansiyon (Honorable Mention) ödülünü kazandı. TAŞ, Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine kayıtlı “Çoban Bayramları: Koç Katımı, Saya, Döl Dökümü, Yünüm-Koyun Yüzdürme” unsuru kapsamında Denizli-Çay-Aşağıseyit Köyü’nde gerçekleştirilen “Geleneksel Sudan Koyun Geçirme ve Yörük Festivali”nin göçebe yaşam biçimi belleğini görsele taşımıştır.

18-25 yaş aralığındaki gençlerin yarıştığı 2. Kategoride ise Hasan UÇAR (24) Gastronomi ve Gıda Üretimi temalı “Zeytin Toplayan Kadın” isimli fotoğrafıyla Mansiyon (Honorable Mention) ödülünü kazandı. Fotoğraf, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar alanında beliren, Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine kayıtlı “Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü” ve İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesinde “Akdeniz Diyeti”ne dâhil olan mirası yansıtmaktadır.

850 yıldır uygulanmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya devam eden “Koyun Festivali”ni;  yiyeceklerin paylaşımı ve tüketimi ile ilgili bir dizi beceri, bilgi, ritüel ve sembolü olan “Zeytin Kültürü”nü görsel hafızada koruyan Arda TAŞ’ı ve Hasan UÇAR’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ayrıntılı bilgi için; https://unescosilkroadphotocontest.org/en/node/10118

 


first img first img