UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı ve Fotoğraf Sergisi 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi

16.4.2019

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) işbirliğinde 16 Nisan 2019 tarihinde Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştay kapsamında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü, Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu işbirliğinde Ankara’nın Jeolojik Alanları, Doğal Alanları ve Yaban Hayatı konulu bir fotoğraf sergisi de gerçekleştirildi.   

Çalıştaya akademisyenler, jeolojik miras ve jeoturizm konularıyla ilişkili kurum ve kuruluşların temsilcileri, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve basın mensupları katıldı.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun kuruluşunun 70. yıldönümü kapsamında düzenlenen çalıştay vesilesiyle; UNESCO’nun doğa bilimleri sektöründeki öne çıkan programlarından biri olan UNESCO Küresel Jeoparkları hakkında farkındalık oluşturmak, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve UNESCO tarafından da benimsenen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin önemini hatırlatmak, Ankara’nın jeolojik miras konusundaki potansiyelini ortaya çıkartarak, ileriki zamanlarda bu çalışmayı bir iyi uygulama örneğine dönüştürmek, turizm haftasına da denk gelen bu haftada sürdürülebilir turizm konusunda UNESCO perspektifini ortaya koyarak, yerel kalkınmanın gerçekleşebilmesi için miras, koruma ve turizmin önemine dikkat çekmek amaçlamıştır.

Çalıştayın açılış konuşmaları UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği Başkanı Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BARCA, 27. Dönem Ankara Milletvekilleri Zeynep YILDIZ ve Nevzat CEYLAN tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından, katılımcılarla birlikte Ankara’nın Jeolojik Alanları, Doğal Alanları ve Yaban Hayatı konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapılarak, katılımcılarla birlikte sergi gezildi.

Çalıştayın davetli konuşmacıları tarafından sunumların gerçekleştirildiği ilk bölümünde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet DEMİRTAŞ, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü Politika ve Programlar Şube Müdürü S. Hakan ERDEN, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammet Emrah AYAZ, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ALAN, Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet EKMEKÇİ, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdin BOZKURT, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, Jeolojik Mirası Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar SULUDERE ve Ankara Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilber ULAŞ tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Sunumlarda jeolojik miras konusunda farklı konu başlıklarına değinilerek; Ankara’nın korunan alanları, tescilli doğal alanlar, jeolojik oluşumlar, jeoturlar, Ankara’daki işletmeler, doğa tarihi müzeleri, Ankara’nın su varlığı, Ankara’nın jeolojik mirası, korunan alanların yönetimi ve sürdürülebilir turizm konularına odaklanıldı.

Çalıştayın, ikinci bölümünde ise, Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Paneli ve Proje Önerileri başlıklı panel UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya TAŞKENT’in başkanlığında davetli panelistlerle gerçekleştirildi. Panele Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil ÖZER, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünden Jeoloji Mühendisi Mukaddes BOLAT, Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Ali Cenk YORULMAZ ve Ankara Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Tuba EVREN katıldı. Katılımcıların öneri ve sorularının alındığı panelin ardından çalıştay sona erdi.Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız.


Program için Tıklayınız.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında