UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Abay ve XXI. Yüzyıl: Çağların Öğretisi Konferansı

21.5.2020

Uluslararası Türk Akademisi tarafından 21 Mayıs 2020 tarihinde Kuruluşunun 10. Yıl Dönümü vesilesiyle “Abay ve ХХІ. Yüzyıl: Çağların Öğretisi” konulu video konferans düzenlendi. Konferansa UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ katıldı ve açılış oturumunda kutlama konuşması gerçekleştirdi.  

Abay KUNANBAYOĞLU’nun doğumunun 175. yıl dönümünde düzenlenen ve Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ başkanlığında gerçekleştirilen konferansa Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı,  Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı, Azerbaycan Millî Meclis Üyesi, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı, TÜRKPA Başkan Yardımcısı ve Türk Dil Kurumu Başkanı, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanının yanı sıra Azerbaycan, Başkurdistan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Moğolistan, Özbekistan ve Türkiye’nin tanınmış Türkolog bilim insanları katıldı.

Konferansta UNESCO Genel Merkezi, Asya ve Pasifik Ülkeleri Bölümü Başkanı ile temsil edildi ve Afrika Önceliği ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Firmin Edouard Matoko’nun kutlama mesajı okundu.

Konferans sırasında Abay Kunanbayoğlu’nun 175. yıl dönümü münasebetiyle Uluslararası Türk Akademisi tarafından hazırlanıp basılan yeni kitapları tanıtıldı. Yayın Projesinin gerçekleşmesini Türk Akademisi Başkanı Darhan KIDIRALİ ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup ÖMEROĞLU sağlarken Türk Dünyasının Bilgesi Abay Kunanbaoyoğlu kitabının editörlüğünü Prof. Dr. Nergis BİRAY, Prof. Dr. Güljanar ERCİLASUN ve Dr. Soner SAĞLAM yaptı. Abay Yolu, Şiirler ve Kara Sözler ciltlerini Türkiye Türkçesine Zafer KİBAR kazandırdı.    

Konferansın devamında gerçekleşen oturumda bilim insanları Abay Kunanbayoğlu’nun hayatı ve edebî şahsiyeti hakkında değerli fikirlerini paylaştı ve başarı temennileri ile konferans sona erdi.