UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Paris’te bulunan Notre-Dame Katedrali'nde yangın: ‘UNESCO, Üstün Evrensel Değere sahip bu tarihi mirasın korunması ve rehabilite edilmesi için Fransa’nın yanında durmaktadır’

15.4.2019

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, dün gece Paris Notre-Dame Katedrali'ni tahrip eden yangına ilişkin “kalplerimiz derinden yaralandı” diyerek yaşadığı üzüntüyü dile getirmiştir.  Katedral, 1991 yılında Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilen “Paris, Banks of the Seine” Dünya Mirası Alanının bir parçasıdır. Bahse konu Dünya Mirası Alanı Sully ve Léna köprülerinin arasında iskeleler, köprüler ve tarihi Seine Nehri kıyılarından oluşmaktadır.

Fransız yetkililerle bölgeyi ziyaret eden Audrey Azoulay  ‘Notre Dame, tarihi, mimari ve ruhani üstün evrensel mirası temsil etmektedir. Aynı zamanda edebi mirasın bir anıtıdır, kolektif hayal gücümüzü yansıtan eşsiz bir eserdir. Bu drama kültürel mirasın bizi birbirimize bağlayan gücünü hatırlatmaktadır. Dünyanın her yerinden destek mesajları alıyoruz,’ açıklamasında bulunmuştur.

Katedral, kaburga tonozların ve payandaların kullanımı, vitray açıklıkları ve heykelleriyle Fransız Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kilisenin inşaası 1160 yılında başlamış ve bir asırdan fazla sürmüştür.

UNESCO Genel Direktörü ayrıca, en kısa sürede hızlı bir hasar değerlendirmesi yapılacağını da açıklamış ve “UNESCO, bu paha biçilmez mirası korumak ve rehabilite etmek için Fransa'nın yanında duracaktır” demiştir. Ayrıca Audrey Azoulay “Uzmanlarla temas halindeyiz ve hasarı değerlendirmek, korunabilecekleri korumak ve kısa ve orta vadeli önlemleri planlamak için acil durum misyonuna hazırız” demiştir.

Değerlendirme çalışmaları, bir eylem planı geliştirmek, alanın daha fazla zarar görmesini engellemek ve özgün unsurları mümkün olduğu ölçüde kurtarmak için, ulusal ve yerel yetkililer, alan yöneticileri ve kilise yetkilileri dâhil ilgili makamlarla yürütülecektir. Ardından UNESCO, yetkililere rehabilitasyon çalışmalarında eşlik edecek ve destek sağlayacaktır.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında