UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Paris’te bulunan Notre-Dame Katedrali'nde yangın: ‘UNESCO, Üstün Evrensel Değere sahip bu tarihi mirasın korunması ve rehabilite edilmesi için Fransa’nın yanında durmaktadır’

15.4.2019

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, dün gece Paris Notre-Dame Katedrali'ni tahrip eden yangına ilişkin “kalplerimiz derinden yaralandı” diyerek yaşadığı üzüntüyü dile getirmiştir.  Katedral, 1991 yılında Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilen “Paris, Banks of the Seine” Dünya Mirası Alanının bir parçasıdır. Bahse konu Dünya Mirası Alanı Sully ve Léna köprülerinin arasında iskeleler, köprüler ve tarihi Seine Nehri kıyılarından oluşmaktadır.

Fransız yetkililerle bölgeyi ziyaret eden Audrey Azoulay  ‘Notre Dame, tarihi, mimari ve ruhani üstün evrensel mirası temsil etmektedir. Aynı zamanda edebi mirasın bir anıtıdır, kolektif hayal gücümüzü yansıtan eşsiz bir eserdir. Bu drama kültürel mirasın bizi birbirimize bağlayan gücünü hatırlatmaktadır. Dünyanın her yerinden destek mesajları alıyoruz,’ açıklamasında bulunmuştur.

Katedral, kaburga tonozların ve payandaların kullanımı, vitray açıklıkları ve heykelleriyle Fransız Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kilisenin inşaası 1160 yılında başlamış ve bir asırdan fazla sürmüştür.

UNESCO Genel Direktörü ayrıca, en kısa sürede hızlı bir hasar değerlendirmesi yapılacağını da açıklamış ve “UNESCO, bu paha biçilmez mirası korumak ve rehabilite etmek için Fransa'nın yanında duracaktır” demiştir. Ayrıca Audrey Azoulay “Uzmanlarla temas halindeyiz ve hasarı değerlendirmek, korunabilecekleri korumak ve kısa ve orta vadeli önlemleri planlamak için acil durum misyonuna hazırız” demiştir.

Değerlendirme çalışmaları, bir eylem planı geliştirmek, alanın daha fazla zarar görmesini engellemek ve özgün unsurları mümkün olduğu ölçüde kurtarmak için, ulusal ve yerel yetkililer, alan yöneticileri ve kilise yetkilileri dâhil ilgili makamlarla yürütülecektir. Ardından UNESCO, yetkililere rehabilitasyon çalışmalarında eşlik edecek ve destek sağlayacaktır.