UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un EBA TV’de Öğretmenler için Semineri

5.7.2020

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, 26 Haziran 2020 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı EBA TV’de canlı yayınlanan Mesleki Çalışma Dönemi programı kapsamında Öğretmenler için Seminer vermiştir. Seminerde öğretmenlere kültür ve gelenek aktarımının önemini belirterek, öğrencilere müfredat doğrultusunda kültür aktarımının önemini belirtti.

Sayın OĞUZ, seminerde UNESCO’nun öğretmenlerin faydalanacağı özellikle eğitim alanındaki programlarını aktardı. Öğretmenlerin hayat boyu öğrenmedeki rolünü vurgulayarak Öğrenen Şehirler Ağı, Yaratıcı Şehirler Ağı, ASPnet Okulları, UNESCO Kulüpleri hakkında bilgi sundu. Öğretmenlerini bu programlarla ilgili ve UNESCO Dünya Miras Listelerinde bulunan alanlara ilişkin öğrencilere eğlenceli bir şekilde bilgi aktarabileceğini, süreç sonrası geziler planlayabileceğini belirtti. 

Kültürel miras aktarımının öğrencilerin hayatın içinden koparılmadan, sosyalleşme alanlarının artırılmasını sağladığını ve kendi kültürlerini benimseyerek mevcut durumla karşılaşma yapmalarına olanak vereceğini; geleneksel kültürün içinde yetişen çocukların daha mutlu ve sağlıklı bir geleceği inşa edeceklerini ifade etti.

Seminer videosuna http://www.eba.gov.tr/ebatv/izle/4069efb6976ca66884e1f8de1d63dfc07c46f02f3a002 adresinden ulaşılabilmektedir.