UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı Devir Teslimi

24.4.2019

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Yedinci Toplantısı 2019 Kültür Başkenti Oş’ta Kırgızistan Millî Komisyonu ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu adına TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığını 2016 yılından bu yana yürüten UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Dönem Başkanlığını UNESCO Kırgızistan Milli Komisyonu Başkanı Sabira SULTANGELDİEVA’ya devretti.

Eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Onuncu Somut Olmayan Kültürel Miras”, “Beşinci Dünya Kültürel ve Doğal Miras” ve “Beşinci Dünya Belleği” seminerlerinin de gerçekleştirildiği toplantıya Türkiye, UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Metin EKİCİ, UTMK Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Zeynep AKTÜRE ve UTMK Dünya Belleği İhtisas Komitesi Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Bahattin YALÇINKAYA’dan oluşan dört kişilik bir heyetle katıldı.

Toplantıda Dünya Belleği Kütüğüne, Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sunulacak mirasların çalışmalarının yapılması, Türk Dili Günü ilanı çalışmaları,  İpek Yolu Seri adaylık dosyası gibi hususlar görüşüldü. Türk Dünyasının birlikte çalışabileceği alanlar ve konular belirlendi.