UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI’yı makamında ziyaret etti.

16.3.2016

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Başkan Vekili Büyükelçi Gürcan TÜRKOĞLU, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Deniz BAYRAKDAR, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih ÇELİK, Millî Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda KOCABIYIK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah KOCAPINAR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Gözlemci Üyesi Zehra Azade SOYSAL, Eğitim İhtisas Komitesi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa SEVER, UTMK Genel Sekreter Vekili Burçer CANKURTARAN ile Sektör Uzmanı Esra HATİPOĞLU’ndan oluşan heyet 16 Mart 2016 tarihinde Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI’yı makamında ziyaret etti.

Sayın Bakan’a yapılan ziyaretin gündemini oluşturan konular arasında; 3-18 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen UNESCO 38. Genel Konferansının Eğitim Komisyonunda alınan kararlar, Türkiye’nin 2017 yılı için UNESCO Yürütme Konseyine adaylığı, UNESCO Anma ve Kutlama Yıldönümleri Programı’na 2016 yılı için, Türkiye’den tarafından önerilen şair ve sufî “Ahmed Yesevi’nin Vefatının 850. Anma Yıldönümü” ve bilim adamı “Fuad Köprülü’nün Vefatının 50. Anma Yıldönümü”nün alınması, Türkiye’nin Uluslararası/Hükûmetler Arası Komite ve Konseylere üyelikleri, 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı kapsamında 29 Haziran-12 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Gençlik Forumu” yer almıştır. Görüşme sonunda Sayın OĞUZ, Bakan AVCI’ya UTMK tarafından hazırlanan yeni yıl setini hediye ederek UTMK heyetini kabul ettiği için kendisine teşekkür etti.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında