UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyeleri UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Hizmet Binasında “UNESCO Dünya Miras Alanları” Konulu Seminere Katıldı

16.3.2016

9-14 yaşlarında gençlerden oluşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Ayşe Dila KARAKAYA’nın konuşmasıyla başlayan seminer kapsamında Atilla EGE ve Nihal EGE “UNESCO Dünya Miras Alanları” ve “Genç Dünya Mirası Koruyucuları” konulu sunumlar gerçekleştirdiler. Sayın Atilla EGE sunumunda UNESCO Dünya Mirası Listesi Kültürel ve Doğal Miras Alanı seçim kriterlerini, miras alanlarının evrenselliğini, Türkiye’den ve dünyadan miras alanlarını anlatarak, dünya miraslarının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemini vurguladı. Sayın Nihal EGE gençler arasında UNESCO Dünya Mirası farkındalığını artırmak amacıyla yapılması gerekenlerden söz ederek, PATRIMONITO Genç Dünya Mirası Koruyucusu yeminini okuttu. Seminer sonunda Çocuk Meclisi üyeleri Dünya Miras Alanlarını koruma sözü verdiler ve Sayın Atilla EGE tarafından verilen PATRIMONITO Genç Dünya Mirası Koruyucusu sertifikalarını aldılar.

Katılımcılar, UNESCO Dünya Miras alanlarının tanınması ve gençler arasında farkındalığın artırılması adına başarılı bir etkinlik gerçekleştirildiğini belirttiler.