UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ’ı makamında ziyaret etti.

9.2.2016

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Başkan Vekilleri Büyükelçi Gürcan TÜRKOĞLU ve Doç. Dr. M. Akif KİREÇCİ, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, Doç. Dr. Adnan BOYACI, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih ÇELİK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah KOCAPINAR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Gözlemci Üyesi Zehra Azade SOYSAL, Beden Eğitimi ve Spor İzleme Grubu Üyesi Prof. Dr. Haydar DEMİREL, UTMK Genel Sekreter Vekili Burçer CANKURTARAN, Genel Sekreter Yardımcı Vekilleri İrem ALPASLAN ve Şule ÜRÜN ile Sektör Uzmanı Esra HATİPOĞLU’ndan oluşan heyet 9 Şubat 2016 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ’ı makamında ziyaret etti.

Sayın Bakan’a yapılan ziyaretin gündemini; 3-18 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen UNESCO 38. Genel Konferansının Sosyal ve Beşerî Bilimler Komisyonunda Beden ve Eğitimi ve Spor konusunda alınan kararlar, Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi’nde (CIGEPS) Türkiye’nin konumu, UNESCO’nun gençlik stratejisi ve 2017 yılında “Uluslararası Beden Eğitimi ve Spordan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer Konferansı”nın 6. Oturumunun (MINEPS VI) veya “Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi”nin (CIGEPS) bir sonraki toplantısının Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi konuları oluşturdu.

Türkiye’nin ilk kez 2011 yılında 4 yıllık dönem için “Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi”ne (CIGEPS) üye olarak seçilmesi, 2015 yılında da bir sonraki 4 yıllık dönem için tekrar seçilmesi ve Başkan Yardımcılığı görevini üstlenerek başarılı çalışmalar yürütüyor olması hususunda Sayın Bakan UTMK’ya teşekkürlerini ileterek 2016 veya 2017 yılında “Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi” toplantısına Türkiye’nin ev sahipliği yapması konusunda çalışmalara başlanılmasının yararlığı olacağını ifade etti.

Aynı zamanda görüşmede, UTMK’nın gençliğe ve spora verdiği öneme vurgu yapıldı. Görüşme sonunda Sayın OĞUZ, Bakan KILIÇ'a, UTMK’nın yayınlarından oluşan bir set hediye ederek UTMK heyetini kabul ettiği için kendisine teşekkür etti.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında