UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ’ı makamında ziyaret etti.

9.2.2016

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Başkan Vekilleri Büyükelçi Gürcan TÜRKOĞLU ve Doç. Dr. M. Akif KİREÇCİ, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, Doç. Dr. Adnan BOYACI, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih ÇELİK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah KOCAPINAR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Gözlemci Üyesi Zehra Azade SOYSAL, Beden Eğitimi ve Spor İzleme Grubu Üyesi Prof. Dr. Haydar DEMİREL, UTMK Genel Sekreter Vekili Burçer CANKURTARAN, Genel Sekreter Yardımcı Vekilleri İrem ALPASLAN ve Şule ÜRÜN ile Sektör Uzmanı Esra HATİPOĞLU’ndan oluşan heyet 9 Şubat 2016 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ’ı makamında ziyaret etti.

Sayın Bakan’a yapılan ziyaretin gündemini; 3-18 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen UNESCO 38. Genel Konferansının Sosyal ve Beşerî Bilimler Komisyonunda Beden ve Eğitimi ve Spor konusunda alınan kararlar, Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi’nde (CIGEPS) Türkiye’nin konumu, UNESCO’nun gençlik stratejisi ve 2017 yılında “Uluslararası Beden Eğitimi ve Spordan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer Konferansı”nın 6. Oturumunun (MINEPS VI) veya “Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi”nin (CIGEPS) bir sonraki toplantısının Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi konuları oluşturdu.

Türkiye’nin ilk kez 2011 yılında 4 yıllık dönem için “Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi”ne (CIGEPS) üye olarak seçilmesi, 2015 yılında da bir sonraki 4 yıllık dönem için tekrar seçilmesi ve Başkan Yardımcılığı görevini üstlenerek başarılı çalışmalar yürütüyor olması hususunda Sayın Bakan UTMK’ya teşekkürlerini ileterek 2016 veya 2017 yılında “Beden Eğitimi ve Spor Hükûmetler Arası Komitesi” toplantısına Türkiye’nin ev sahipliği yapması konusunda çalışmalara başlanılmasının yararlığı olacağını ifade etti.

Aynı zamanda görüşmede, UTMK’nın gençliğe ve spora verdiği öneme vurgu yapıldı. Görüşme sonunda Sayın OĞUZ, Bakan KILIÇ'a, UTMK’nın yayınlarından oluşan bir set hediye ederek UTMK heyetini kabul ettiği için kendisine teşekkür etti.