UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

13 ŞUBAT DÜNYA RADYO GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

13.2.2016

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ve Anadolu Ajansının işbirliği ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde 13 Şubat Dünya Radyo Günü etkinliği gerçekleştirilmiştir.

UNESCO 2016 yılının Radyo Günü konusunu “Olağanüstü Hal ve Felaket Durumlarında Radyo” olarak belirlemiştir. Panelin ana teması ise “Olağanüstü Hal ve Felaket Durumlarında Radyo” olarak belirlenmiş ve konuyla ilişkili doğal afetler yanında, toplumsal kriz ve felaketler bağlamında ele alınacak konular, özellikle Ortadoğu’da yaşanan savaş ve çatışmaların yol açtığı göçün göçmenler, göçmen çocuklar açısından ortaya koyduğu sorunları ele alınmıştır.

Panel, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak ALTUN ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serhan ADA’nın konuşmalarıyla açılmıştır.
İki oturumdan oluşan panelin birinci oturumu “Radyo: İletişim Öncü ve Kurucusu” teması ile RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf GÜRSOY moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Oturumda Konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezer AKARCALI, TRT Radyo Dairesi Başkanı Amber TÜRKMEN ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Hilmi BENGİ yer almıştır.

“Olağanüstü Hallerde Radyo Kullanım Örnekleri” başlıklı ikinci oturum ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer TİMSİ NALÇAOĞLU moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Oturumda konuşmacı olarak Açık Radyo’dan Gürhan ERTÜR ve RTÜK Üst Kurul Uzmanı Erdem ÇAKMAK yer almıştır.
Panel soru cevapların yer aldığı tartışma bölümü ile sona ermiştir.