UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

GAZİANTEP UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞINDA

15.12.2015

Yaratıcılığı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın stratejik bir faktörü olarak belirlemiş şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen ve böylelikle UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına mutfağıyla ünlü Gaziantep şehri dâhil oldu. Gaziantep, Yaratıcı Şehirler Ağında yer alan ilk Türk şehri olarak “Gastronomi” alanında dünyadaki 17 şehir arasına girdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep mutfağını tanıtmak amacıyla 2015 Nisan ayında Paris’te bir resepsiyon da gerçekleştirilmişti. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu desteğiyle, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yoğun çalışmalarla yürütülen süreç başarıyla sonuçlandı.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına ilişkin detaylı bilgiye Millî Komisyonumuzun web sitesinden erişim mümkündür.
UNESCO Genel Direktörü, Irina Bokova, 33 ülkeden 47 şehrin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağının yeni üyeleri olarak belirlendiğini duyurdu. Bu yıl Ağın çeşitliliğinin ve coğrafi temsilinin geliştirildiği daha önceden hiç temsili olmayan ülkelerden 22 şehir temsili ile kanıtlandı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına yedi yaratıcı alanda dâhil olan şehirler (Edebiyat, Film, Müzik, Zanaat ve Halk Sanatları, Tasarım, Gastronomi ve Medya Sanatları):
- Adelaide (Avustralya) – Müzik
- Al-Ahsa (Suudi Arabistan) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Austin (Amerika Birleşik Devletleri) – Medya Sanatları
- Baghdad (Irak) – Edebiyat
- Bamiyan (Afganistan) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Bandung (Endonezya) – Tasarım
- Barcelona (İspanya) – Edebiyat
- Belém (Brezilya) – Gastronomi
- Bergen (Norveç) – Gastronomi
- Bitola (Makedonya) – Film
- Budapest (Macaristan) – Tasarım
- Burgos (İspanya) – Gastronomi
- Dénia (İspanya) – Gastronomi
- Detroit (Amerika Birleşik Devletleri) – Tasarım
- Durán (Ekvador) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Ensenada (Meksika) – Gastronomi
- Gaziantep (Türkiye) – Gastronomi
- Idanha-a-Nova (Portekiz) – Müzik
- Isfahan (İran [İslam Cumhuriyeti]) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Jaipur (Hindistan) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Katowice (Polonya) – Müzik
- Kaunas (Litvanya) – Tasarım
- Kingston (Jamaika) – Müzik
- Kinshasa (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) – Müzik
- Liverpool (Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı)– Müzik
- Ljubljana (Slovenya) – Edebiyat
- Lubumbashi (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Lviv (Ukrayna) – Edebiyat
- Medellín (Kolombiya) – Müzik
- Montevideo (Uruguay) – Edebiyat
- Nottingham (Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı) – Edebiyat
- Óbidos (Portekiz) – Edebiyat
- Parma (İtalya) – Gastronomi
- Phuket (Tayland) – Gastronomi
- Puebla (Meksika) – Tasarım
- Rasht (İran [İslam Cumhuriyeti]) – Gastronomi
- Rome (İtalya) – Film
- Salvador (Brezilya) – Müzik
- San Cristóbal de las Casas (Meksika) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Santos (Brezilya) – Film
- Sasayama (Japan) – Zanaat ve Halk Sanatları
- Singapore (Singapur) – Tasarım
- Tartu (Estonya) – Edebiyat
- Tongyeong (Kore Cumhuriyeti) – Müzik
- Tucson (Amerika Birleşik Devletleri) – Gastronomi
- Ulyanovsk (Rusya Federasyonu) – Edebiyat
- Varanasi (Hindistan) – Müzik
2004 yılında başlatılan Ağa dâhil olan dünya genelinde 116 şehir bulunmaktadır. Ağın hedefi, kentsel kalkınma, sosyal kapsayıcılık ve kültürel etkileşim için öncü olarak yaratıcılığa yatırım yapan şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini güçlendirmektir.

Genel Direktör, “UNESCO'nun 2015 yılında Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi'nin 10. yılını kutlarken; UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı sürdürülebilir kalkınmanın sağlayıcısı olarak kültürün rolünü savunmak için bir potansiyel oluşturduğunu belirterek Ağı çeşitlilikleri ile zenginleştirecek pek çok yeni şehir ve ülkeyi tanımak istediğini ifade etmiştir.

2015 yılı Eylül ayında uluslararası toplum tarafından benimsenen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi sürdürülebilir kentsel kalkınmanın anahtar unsuru olarak kültür ve yaratıcılığı vurgulamaktadır. Ağ bu uluslararası gündemin uygulaması ve başarısına katkı sağlamak için önemli bir platformdur.

Şehirler ağa katılarak yaratıcılık ve kültürel endüstrileri geliştirmek, en iyi uygulamaları paylaşmak, kültürel yaşama katılımları güçlendirmek ve ekonomik ve sosyal kalkınma strateji ve planlarına kültürü entegre etmek amacıyla işbirliklerini geliştirmeyi ve ortak çalışmayı taahhüt eder.

Yaratıcı Şehirler Ağı bir sonraki toplantısının 2016 yılı Eylül ayında İsveç’in Östersund şehrinde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

 

*Metin http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/
47_cities_join_the_unesco_creative_cities_network/#.Vm6p9r-D_xU adresinde yayınlanan esas metinden yararlanılarak Türkçeleştirilmiştir.

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında