UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Manevi Yenilenme ve Kültürel Miras: Geçmişten Geleceğe Türk Dili” Uluslararası Forumu

30.4.2018

30 Nisan 2018 tarihinde  UNESCO Genel Merkezinde “Manevi Yenilenme ve Kültürel Miras: Geçmişten Geleceğe Türk Dili” konulu uluslararası forum düzenlendi. Forum, Uluslararası Türk Akademisi tarafından Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Devletlerinin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcilikleri ve UNESCO Millî Komisyonları işbirliğinde gerçekleştirildi. Foruma 16 ülkeden bilim, kültür ve siyaset adamları ile diplomatların yanı sıra Sarı Uygur, Şor, Tuva, Altay, Karay, Kaşkay, Nogay gibi Türk halklarının temsilcileri de katılım sağladı.

Forumun açılış konuşmalarını UNESCO Genel Direktörlüğü temsilcisi Genc Seiti,  Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Türk Kültürü Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye UNESCO Daimi Temsilcileri yaptı. 

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, “Türk Dili ve Edebî Kültürel Değerler” adlı ikinci oturumda “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Taşıyıcısı olarak Türk Dili” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. 

Forum çalışması Türk dünyasının değerlerini araştırmak ve tanıtmak amacıyla 
“Türk Yazıtları”, “Türk Dili ve Edebî Kültürel Değerler” ve “Türk Dillerinin Kullanıldığı Alanlar” başlıklı üç oturum gerçekleştirildi. Söz konusu oturumlarda uluslararası düzeydeki araştırmacılar Türk yazıtları, Türklerin kullandığı yazılar, çağdaş Türk dilleri ve kullanım alanları, özellikleri, tehlike altındaki ve kaybolmaya yüz tutan Türk dilleri gibi önemli konularla ilgili bildiri sundular.

Forum konuklar onuruna verilen resepsiyonun ardından sona erdi. 

Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız


 

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında