UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Filistin Heyeti, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya TAŞKENT’i makamında ziyaret etti.

19.6.2019

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ile UNESCO Filistin Millî Komisyonu ile Deneyim Paylaşımı Toplantıları kapsamında Türkiye’de bulunan UNESCO Filistin Heyeti 19 Haziran 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya TAŞKENT’i makamında ziyaret etti. UNESCO’nun 2005 tarihli Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi bağlamında iki ülke arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi odaklı gerçekleştirilen ziyarette ayrıca Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Umut DENİZ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Koordinatörü ve Sözleşme İrtibat kişisi Uzman Belgin ASLAN ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Uzmanları İrem ALPASLAN BASIK ve Aslı HETEMOĞLU yer aldı. Sözleşmenin çerçevesi ve amaçları bağlamında iki ülkenin çalışmalarının değerlendirildiği ziyarette, Türkiye’nin Sözleşmeyi kabul süreci ve projeleri hakkında heyete bilgi sunuldu.

Filistin Kültür Bakanlığı Eski Eserler Genel Müdürü Yousef ALTARTORİ, Filistin Turizm ve Miras Bakanlığı Genel Müdürü Ahmad RJOOB ve UNESCO Filistin Millî Komisyonu Birim Sorumlusu Koulod HANTASH’den oluşan UNESCO Filistin Heyeti, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantının ardından Anıtkabiri, Anadolu Medeniyetleri Müzesini ve Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesini ziyaret ederek somut ve somut olmayan kültürel miras özelinde iki ülke arasındaki olası kapasite inşası konularını değerlendirme fırsatı buldu.