UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Genç Gözler İpek Yolunda” Sergi, Konferans ve Resepsiyonu 21 Haziran 2019 tarihinde UNESCO Türkiye Millî Komisyonunda gerçekleştirilmiştir.

21.6.2019

Etkinliğe UNESCO İpek Yolu Online Platformuna dâhil olarak Odak Noktası belirlemiş on devletin Büyükelçilikleri, ilgili Bakanlıklar, kurumlar, STK’lar akademisyenler, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Yönetim Kurulu ve İhtisas Komitesi üyelerinin yanı sıra öğrenciler ve gençlerin katılım sağlamıştır.

UTMK’nın 70. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlik, 61- 64. Dönem Millî Eğitim Bakanı, 65. Dönem Kültür ve Turizm Bakanı ve UTMK Önceki Başkanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un konuşmalarıyla açılmıştır.

Etkinliğin konferans bölümünde UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekili Doç. Dr. Zeynep AKTÜRE, Dünya Mirasına ilişkin seri adaylıklar ve diğer işbirliği imkânlarını değerlendiren bir sunum gerçekleştirmiştir. Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Evrim ÖLÇER ÖZÜNEL ise sunumunda İpek Yolu’nda somut olmayan kültürel miras, çok uluslu dosya adaylıkları ve diğer ortak unsurlar açısından işbirliği ve çalışmalarını değerlendirmiştir.  “Genç Gözler İpek Yolunda” Sergisinde Türkiye’den yer bulan genç fotoğraf sanatçısı Mirkan TUNÇ İpek Yolu izlenimini kısa bir konuşmayla katılımcılarla paylaşmıştır.

Konferans sonrasında davetlilerin katılımıyla “Genç Gözler İpek Yolunda” Sergisinin Türkiye açılışı gerçekleştirilmiştir. Sergide yer alan fotoğraflar UNESCO Tarih ve Diyalog Biriminin, 11 Nisan – 22 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlediği “Genç Gözler İpek Yolunda” başlıklı uluslararası fotoğraf yarışmasının çıktılarıdır.

“Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması”, gençleri İpek Yolunun paylaşılan miras ve değerlerini fotoğraf sanatı üzerinden görmeye ve yansıtmaya teşvik etmek amacıyla, ülkemizin de dâhil olduğu Platformun girişimiyle geçtiğimiz yıl düzenlenmiş ve 2013-2022 Uluslararası Kültürlerin Yakınlaşması On Yılına katkıda bulunmuştur.

Gezici Sergi, yıl içinde farklı mekânlarda ziyaretçilerle buluşacaktır.


Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız