UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi Ülkeler Millî Komisyonları İstişare Toplantısı

13.9.2019

“UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi Ülkeler Millî Komisyonları İstişare Toplantısı”,  UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Kuruluşunun 70. yılı ve Türkiye’nin Yürütme Kurulu Üyesi olması vesilesiyle 12-13 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

Söz konusu toplantıya UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi olan ülkelerin UNESCI Millî Komisyonu Başkanları, Genel Sekreterleri ve temsilcileri katıldı. Açılış Konuşmaları UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Prof. Dr. Nabi AVCI, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Önceki Başkanı Prof. Dr. Nabi AVCI, Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yavuz Selim KIRAN, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa SAFRAN tarafından yapıldı. Toplantıya katılamayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir ALPASLAN’ın selamlama mesajı okundu. Açılış konuşmalarının ardından UNESCO Transformasyon Destek Birimi Başkanı Charaf AHMIMED katılımcıları selamlayarak UNESCO Stratejik Transformasyon sürecine ilişkin sunumunu gerçekleştirdi. Sonrasında Millî Komisyon temsilcilerinin selamlama konuşmaları gerçekleştirildi.

           

Toplantının birinci oturumunda UNESCO Millî Komisyonlar Birimi Koordinatör Yardımcısı Assel UTEGENOVA UNESCO Program, Liste ve Ağlarında Millî Komisyonların rollerine ilişkin sunumunu gerçekleştirdi. UNESCO’nun program, liste ve ağlarında (özellikle Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri, Dünya Belleği, ASPnet Programı, UNESCO Kürsüleri, 1972 tarihli Dünya Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi, 2003 tarihli Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi ve 2005 tarihli Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi)  Millî Komisyonların rollerinin tartışıldı.

 

Toplantının ikinci oturumunda ise UNESCO’nun ulusalda görünürlüğünün artırılması için Millî Komisyonların neler yapılabileceği değerlendirilerek, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi konusu görüşüldü. Üçüncü oturumda ise UNESCO Kuruluş Sözleşmesi, 1978 Millî Komisyonlar Tüzüğü, UNESCO Stratejik Transformasyon sürecinde üretilen belgeler kapsamında UNESCO mevzuatı çerçevesinde Millî Komisyonların UNESCO çalışmalarına katkısı kapsamında deneyim paylaşımı yapıldı.

 

Gündemde görüşülen konuların genel bir değerlendirilmesinin ardından kapanış oturumuyla toplantı sona erdi. 13 Eylül 2019 tarihinde ise Dünya Miras Listesine kayıtlı İstanbul Tarihi Alanları için kültürel program gerçekleştirildi.

 

Toplantı programı için Tıklayınız.


Toplantı katılımcı listesi için Tıklayınız.


Toplantı fotoğrafları için Tıklayınız


 

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında