UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı

27.9.2019

26-27 Eylül 2019 tarihinde Mardin’de UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Toplantısı ve yerel temsilcilerin katılımıyla “UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Mardin Valisi Mustafa YAMAN, Mardin Milletvekilleri Şeyhmus DİNÇEL ve Cengiz DEMİRKAYA, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÖZÇOŞAR ve ev sahipliğini üstlenen Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz ALTINDAĞ ile pek çok yerel temsilcinin katıldığı UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısında Mardin ilinin UNESCO ile kesişen konuları ele alındı. Mardin’in eğitim durumu, Yaratıcı Şehirler, Öğrenen Şehirler, Somut Kültürel Miras, Somut Olmayan Kültürel Miras gibi konularda UNESCO süreci ve Turizm potansiyeli ve çalışmaları konularında yetkililerce sunum yapılarak konular katılımcılarla istişare edilmiştir.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Tarihi Mardin Kent Merkezi, Ulu Camii, Kasımiye Medresesi, Deyrul Zafaran Manastırı, Dara Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup (St. Jacob) Kilisesi, Midyat, Mor Gabriel Manastırı, Kıllıt Köyü ve Savur ilçesi ve Mardin Müzesini ziyaret ederek yerinde incelemeler yapmıştır.


Toplantı programı için Tıklayınız.


Toplantı fotoğrafları için Tıklayınız