UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı

27.9.2019

26-27 Eylül 2019 tarihinde Mardin’de UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Toplantısı ve yerel temsilcilerin katılımıyla “UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Mardin Valisi Mustafa YAMAN, Mardin Milletvekilleri Şeyhmus DİNÇEL ve Cengiz DEMİRKAYA, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÖZÇOŞAR ve ev sahipliğini üstlenen Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz ALTINDAĞ ile pek çok yerel temsilcinin katıldığı UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısında Mardin ilinin UNESCO ile kesişen konuları ele alındı. Mardin’in eğitim durumu, Yaratıcı Şehirler, Öğrenen Şehirler, Somut Kültürel Miras, Somut Olmayan Kültürel Miras gibi konularda UNESCO süreci ve Turizm potansiyeli ve çalışmaları konularında yetkililerce sunum yapılarak konular katılımcılarla istişare edilmiştir.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Tarihi Mardin Kent Merkezi, Ulu Camii, Kasımiye Medresesi, Deyrul Zafaran Manastırı, Dara Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup (St. Jacob) Kilisesi, Midyat, Mor Gabriel Manastırı, Kıllıt Köyü ve Savur ilçesi ve Mardin Müzesini ziyaret ederek yerinde incelemeler yapmıştır.


Toplantı programı için Tıklayınız.


Toplantı fotoğrafları için Tıklayınız

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında