UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

7.10.2019

“Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi tarafından UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) ve Türk Dil Kurumu işbirliğiyle Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve UNESCO Genel Kurul Üyesi Prof. Dr. Hülya Arslan Erol yönetiminde gerçekleşen çalıştaya UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekilleri Prof. Dr. Metin EKİCİ ve Prof. Dr. Muhtar KUTLU’nun yanı sıra Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, alanında uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Çalıştay sırasında göç ve göçmen konuşları, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin dil ve kültürleri üzerinden ele alındı.

Çalıştayın kapsamında UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve beraberindeki heyet, Gaziantep Valisi Sayın Davul GÜL’ü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN’i ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali GÜR’ü makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında, çalıştay sonuçları ele alındı ve UNESCO ile işbirliklerinin hangi alan ve konularda gerçekleştirilebileceği istişare edildi.first img first img first img first img first img