UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

7.10.2019

“Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi tarafından UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) ve Türk Dil Kurumu işbirliğiyle Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve UNESCO Genel Kurul Üyesi Prof. Dr. Hülya Arslan Erol yönetiminde gerçekleşen çalıştaya UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekilleri Prof. Dr. Metin EKİCİ ve Prof. Dr. Muhtar KUTLU’nun yanı sıra Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, alanında uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Çalıştay sırasında göç ve göçmen konuşları, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin dil ve kültürleri üzerinden ele alındı.

Çalıştayın kapsamında UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ve beraberindeki heyet, Gaziantep Valisi Sayın Davul GÜL’ü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN’i ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ali GÜR’ü makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında, çalıştay sonuçları ele alındı ve UNESCO ile işbirliklerinin hangi alan ve konularda gerçekleştirilebileceği istişare edildi.first img first img first img first img first img

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında