UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi

15.10.2019

2019 yılının Kimyasal Elementlerin Periyodik Tablosu Uluslararası Yılı olarak ilan edilmesi vesilesiyle, Selçuk Üniversitesi tarafından UNESCO Türkiye Millî Komisyonu işbirliğinde Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo konferansı gerçekleştirilmiştir. Dünya çapında periyodik tablo yılı kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin ilan edildiği periyodik tablo resmi internet sitesinde (https://www.iypt2019.org/Events) de konferans yer almıştır.

Sürdürülebilir kalkınma ve insanlığın refahı için kimyasal elementlerin periyodik tablosu konusundaki gelişmeler ve kimyanın önemi, periyodik tablonun bilimsel bilgi alanlarında yaygın olarak kullanılmakta olması ve 150 yıl önce Dmitry Mendeleev tarafından periyodik tablonun oluşturulması dikkate alınarak; 2017 yılında gerçekleştirilen UNESCO 39. Genel Konferansı Doğa Bilimleri Komisyonunun önerisinin ardından, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 2019 yılı Kimyasal Elementlerin Periyodik Tablosu Uluslararası Yılı olarak ilan edilmiştir.

Selçuk Üniversitesindeki konferansa UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu temsilen; UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Zeki KAYA katılmıştır. Etkinliğin koordinasyonu ise Selçuk Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Doğa Bilimleri İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Ülkü SAYIN tarafından gerçekleştirilmiştir. Etkinliğe akademisyenler ve periyodik tablodaki elementler konusundaki poster çalışmalarıyla üniversite öğrencileri katılmıştır. Konferans süresince öğrencilerle farkındalık artırıcı sosyal etkinlikler de gerçekleştirilmiş, etkinlik sonunda başarılı olan öğrencilere ödülleri takdim edilmiştir. Üniversitedeki akademisyenlerle yapılan istişarelerde, UNESCO Kürsüleri hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuş, ülkemizde doğa bilimleri alanındaki kürsülerin yaygınlaştırılması için girişimlerde bulunulabileceği değerlendirilmiştir.

 


first img first img first img first img first img first img